Spojené státy nepočítají s tím, že by prvky jejich nově zamýšleného protiraketového systému byly rozmístěny mimo území členských zemí NATO, ani v tomto smyslu se žádnou takovou zemí nejednají. Prohlásil to v úterý při návštěvě Gruzie náměstek americké ministryně zahraničí Alexander Vershbow.

Podle agentury Reuters jeho slova přicházejí poté, co Rusko minulý týden vyjádřilo obavy z toho, že Washington údajně o revidovaném protiraketovém štítu jedná s Ukrajinou.

"Nevedeme konzultace s žádnou nečlenskou zemí NATO a nemáme v úmyslu rozmístit prvky naší nové architektury na území nečlenských zemí aliance," řekl Vershbow novinářům v Tbilisi.

Vybudovat štít v rámci NATO chce i generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen. Ten v úterý vyzval k debatě o možném budování amerického protiraketového systému v Evropě v rámci NATO. "Doufám, že se dohodneme na alianční podobě protiraketové obrany v Evropě tak, aby plánování záviselo více na NATO a aby se diskutovalo o jeho vybudování způsobem, který by zlepšil solidaritu a rozdělení úkolů mezi spojenci i jejich bezpečnost," řekl šéf NATOna briefingu v Bruselu.

Rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zrušit plány z doby svého předchůdce George Bushe na rozmístění prvků protiraketové obrany ve střední Evropě víta i Rusko. To nicméně vznáší námitky i proti revidovanému systému.

Ruské tiskové agentury minulý týden citovaly slova ukrajinského velvyslance v USA, který údajně uvedl, že Ukrajina už začala jednat s USA o využití radarových stanic na Ukrajině v rámci blíže neurčeného systému včasného varování.

Vershbow dnes také řekl, že USA ohledně protiraketové obrany s Ruskem vedou konzultace. "Začali jsme velmi předběžné diskuse s Ruskem o možném využití jejich vlastních prostředků v rámci spolupráce v protiraketové obraně, ale tyto diskuse jsou ve velmi raném stádiu," prohlásil americký diplomat.