Zejména v této době oceňují exportéři jakoukoliv iniciativu, která by jim napomohla k získání zakázek na cizích trzích. Svaz průmyslu a dopravy (SPČR) je zaměstnavatelskou organizací, která se angažuje i v podpoře exportérů. Magazín Exportér se ptá ředitelky vnějších vztahu SPČR Dagmar Kuchtové na formy a způsob podpory a na priority v této oblasti.

Žádné výrazné ekonomické oživení, rekordní pokles vývozů. Ani letos, ani v prvním čtvrtletí příštího roku. Takové jsou závěry šetření vašeho Svazu průmyslu a dopravy. Ačkoliv zdroje tohoto budoucího oživení leží za hranicemi České republiky, jaké jsou vaše návrhy na povzbuzení exportu?

Především jednáme s vládou o pomoci firmám při hledání nových zakázek formou podnikatelských misí do zemí, které jsou pro české exportéry zajímavé a v nichž je vyšší angažovanost státu. Účast v doprovodu ústavního činitele jim může napomoci vstupu na místní trh. V poslední době bylo takových cest bohužel méně, kvůli naší vnitropolitické situaci a předsednictví Evropské unii.

Situace z hlediska počtu misí se však začíná zlepšovat. Vzpomeňme zářijovou cestu prezidenta Václava Klause, jehož provázeli podnikatelé do Albánie. Do konce letošního roku připravujeme misi do Mongolska a Arménie s premiérem Janem Fischerem a do Iráku s ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Tošovským, s nimiž by měli podnikatelé jet i do jihovýchodní Asie.

Vzhledem ke zvýšené potřebě vývozců po zajištění jejich exportu se objevil problém nedostatečného kapitálového vybavení EGAP. Vláda pro něj přislíbila navýšit kapitál...

Navýšení finančních zdrojů pro proexportní instituce náleží mezi opatření, která jsme od vlády požadovali již na podzim loňského roku. Mezi ně patří nedostatečnost kapitálového vybavení EGAP pro pokrytí nárůstu požadavků exportérů. Problém byl projednáván i na zářijovém sněmu našeho svazu na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, který proběhl za účasti představitelů vlády. Ministrem financí Eduardem Janotou bylo přislíbeno a poté potvrzeno navýšení financí od ledna 2010 o miliardu korun.

Jedním z požadavků tuzemských zaměstnavatelů je příprava nového pojetí proexportní podpory. Budete iniciovat diskusi na toto téma?

Ano, skutečně chceme v Radě pro obchod a investice iniciovat přípravu nové proexportní strategie a podílet se na ní.

Zmínila jste Radu pro obchod a investice. Do jaké míry podle vás naplňuje svou roli poradního orgánu ministra průmyslu a obchodu, který by měl prosazovat zájmy exportérů?

Rada dosud prosadila některé z našich požadavků, například zjednodušení a zlepšení podmínek pro vystavovatele v rámci oficiálních českých účastí na zahraničních veletrzích nebo usnadnění udělování víz pro významné partnery českých podnikatelů. Jednáme v souvislosti s avizovaným snížením počtu obchodně-ekonomických úseků o možnosti vyslat na vybrané zastupitelské úřady představitele firem.

Řešení některých projednávaných témat, například koordinace zahraničních cest ústavních činitelů, zůstalo však zatím na půl cestě.

Exportéři poukazují na to, že na některých našich konzulátech přetrvávající potíže s udělováním víz pro tamní podnikatele. Jak je v praxi uplatňován VIP režim, který by měl odstranit nejkřiklavější problémy? Váš svaz je přece součástí tohoto VIP režimu, může vznášet požadavky a poskytovat záruky firmám.

Nejen Svaz průmyslu a dopravy, ale i Hospodářská komora jsou jako zástupci podnikatelů garanty tohoto systému. Stačí zaslat požadavek s údaji zahraničního partnera a my jej předáme Konzulárnímu odboru MZV. Jedná se tedy o jakousi "přednost ve frontě" žadatelů o víza. Rozhodnutí o jejich udělení či neudělení je však plně v kompetenci MZV a samozřejmě musí být v souladu se schengenskými pravidly.

Jedním z projektů, který svaz již několik let realizuje, je podpora ekonomických vztahů s Irákem. Podpoře exportu a investic se dokonce věnuje váš teritoriální manažer. Jaké plánujete akce v této zemi?

Ano, Iráku se svaz věnuje opravdu intenzivně již od roku 2003, tedy od chvíle ukončení válečného konfliktu. Řada našich členů měla v minulosti v Iráku významné projekty. Zaznamenali jsme tudíž zájem navázat na dřívější dobré vztahy a prosadit se v takových odvětvích, jako jsou petrochemie, vodohospodářství, energetika, zemědělská technika, výstavba dopravní infrastruktury a v dalších oblastech.

Podařilo se nám několik projektů, většinou ve spolupráci a s finanční podporou MZV, a díky tomu jsme otevřeli dveře na irácký trh některým českým firmám. Dosud se většina projektů s ohledem na bezpečnostní situaci realizovala v severní části Iráku. V polovině října jsme například zajišťovali českou expozici na Mezinárodním veletrhu v Erbílu. V současné době se snažíme přesunout některé z těchto aktivit i do centrální části země. V závěru října se například uskuteční podnikatelská mise do Bagdádu, vedená ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Tošovským.

Svaz se angažuje i v zahraniční rozvojové spolupráci, založil dceřinou organizaci s názvem Platforma podnikatelů pro zahraniční rozvojovou spolupráci. Jaké jsou aktivity v této oblasti a jak platforma může podpořit byznys našich firem?

Rozvojová spolupráce nemůže být přímou proexportní podporou. Je to především podpora rozvojových zemí a pomoc zaměřená na zlepšení podmínek a rozvoj chudých zemí. Cílem platformy podnikatelů je umožnit českým firmám, aby se mohly podílet na přípravě strategie české rozvojové spolupráce a na realizaci projektů a aby se více zapojily do mezinárodních projektů financovaných prostřednictvím EU nebo jiných mezinárodních organizací.

Na tyto částečně filantropické aktivity, při nichž se téměř vždy jedná o určitou formu kofinancování, pak mohou navázat standardní komerční projekty. Mimochodem, letos v září jsme zorganizovali seminář o možnostech jednotnějšího přístupu zemí visegrádské čtyřky, jehož se účastnili zástupci těchto zemí a velvyslanci zemí, příjemců rozvojové pomoci. Byla to jedna z dalších aktivit v otázce soukromých investic v rozvojových zemích s podporou státu.

Dagmar Kuchtová je také zástupkyně generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy ČR.