Také Republika Srbsko se potýká s dopady globální krize. V souvislosti s ní vzrostla platební neschopnost srbských firem a narůstající deficit státního rozpočtu přinutil vládu podstatně omezit finanční prostředky určené obcím. Řada projektů, které mohly být zajímavé i pro české firmy, tak byla zastavena či odložena. Ačkoliv letos došlo k propadu průmyslové výroby a vzájemné obchodní výměny, některé legislativní změny a faktory jsou však příznivé pro podnikatelské aktivity našich firem.

Jak uvádí Pavel Svoboda, ředitel kanceláře CzechTrade v Bělehradě, české firmy, které se na něho obracejí, většinou nejsou hlouběji obeznámeny s ekonomickou situací v Srbsku. Týká se to i nové legislativy. "V letošním roce vstoupil v platnost nový celní sazebník, s podstatně nižšími celními sazbami. V Srbsku vládne proevropská vláda i prezident a země se jednostranně zavázala, že do šesti let zruší cla na veškeré průmyslové výrobky vyráběné vEvropské unii," uvedl Pavel Svoboda. Často dotazovanou výši cla lze zjistit například na internetových stránkách srbské celní správy ww.fcs.yu.


Přijaty byly přísnější předpisy o ochraně životního prostředí, což zvyšuje tlak na ekologii, tedy například sanaci objektů bývalých továren. Jak poznamenává Pavel Svoboda, zákon o využití obnovitelných zdrojů elektřiny, specifikující podmínky výkupu elektrické energie z větrných a malých vodních elektráren, vytváří předpoklad pro podnikatelské aktivity našich firem v tomto oboru. Také chystané narovnání cen elektřiny přinese snahy o její úspory, což může vyvolat poptávku po zateplování staveb a nových stavebních materiálech.

Patrné jsou i snahy vlády přilákat zahraniční investory vytvářením příznivějšího podnikatelského prostředí. Podle Pavla Svobody došlo ke zjednodušení postupu při zakládání firem a stát nabízí investiční pobídky. Srbsko však musí ještě schválit řadu zákonů, například úpravu možnosti odkupu pozemků ve vlastnictví státu. Výhodná je také možnost bezcelního vývozu do bývalých republik Jugoslávie i do Ruska a Běloruska, srovnatelně nízká cenová hladina a malé daňové zatížení.

Nehledě na nynější hospodářské potíže Srbska se české firmy zajímají o investice v této zemi a oslovují v této souvislosti i kancelář CzechTrade. Řada specifik, jakými jsou výrazné regionální rozdíly, nedostatečně funkční státní správa, pomalu fungující soudnictví či ochrana některých domácích výrobců, může odradit potenciální obchodníky a investory. Srbský trh přesto nabízí řadu příležitostí.

Oborů, v nichž by se naše firmy mohly uplatnit, je celá řada, ať už jde o dopravní infrastrukturu, energetiku, těžbu surovin, ochranu životního prostředí či oblast strojírenství. A jak poznamenává Pavel Svoboda: "Nenechte se odradit obecně proklamovanou špatnou image Srbska pro podnikání. Tato image je horší, než realita".

 

Podnikání v Srbsku

Silné stránky

- relativně příznivé mzdové náklady
- státní subvence pro velké investice do vybraných sektorů
- pobídky pro zahraniční investory
- atraktivní daňové zvýhodnění

Slabé stránky

- malý trh
- nutná výstavba a modernizace infrastruktury
- silná závislost na dovozech ropy a plynu
- vysoký deficit zahraničního obchodu
- vysoká míra nezaměstnanosti

Šance

- bilaterální dohoda o volném obchodu s Ruskem
- očekávaná dohoda o volném obchodu s Tureckem a Běloruskem
- člen CEFTA
- snaha o integraci do EU, liberalizace obchodu - asociační dohoda
- dobrá geografická poloha

Rizika

- kosovská problematika
- měnové turbulence
- vysoká závislost na přílivu kapitálu ze zahraničí