Prezident České republiky Václav Klaus ve čtvrtek v Londýně ocenil návrh šéfa britských konzervativců Davida Camerona, který chce uspořádat referendum o každém dalším přesunu pravomocí do Bruselu. On sám by byl pro takový postup také, protože členské země Evrupské unie předaly více pravomocí, "než je zdravé a rozumné". Naopak důraz, který je kladen konzervativci na ekologii, označil prezident za "nešťastný".

Cameronův dopis o lisabonské smlouvě byl pro Klause důležitý, ale neovlivnil jeho rozhodování o ratifikaci tohoto dokumentu, který reformuje EU. Cameron poslal v létě Klausovi osobní list, v němž napsal, že když konzervativci na jaře vyhrají parlamentní volby, tak vyhlásí o lisabonské smlouvě referendum.

Český prezident byl posledním politikem v EU, jehož podpis pod smlouvou chyběl, a britští euroskeptici si hodně slibovali od toho, že by odložil ratifikaci až na dobu po britských volbách. Klaus nakonec ratifikační listinu potvrdil 3. listopadu bezprostředně poté, co český ústavní soud dospěl k závěru, že "Lisabon" není v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Ten dopis byl důležitý, protože i když jsem dostával signály na nižších úrovních, nebyl jsem si úplně jistý, jestli to britská Konzervativní strana a její předseda myslí vážně, řekl ve čtvrtek Klaus. "(Cameronův) ručně psaný dopis mi dal náznak, že to je pravděpodobně myšleno vážně. V tomto smyslu to byla pro mě významná informace."

Ale dopis prý neměl vliv na "rozhodnutí podepsat nebo nepodepsat lisabonskou smlouvu, eventuálně čekat na britské referendum".

Klaus: Důraz na ekologii je nešťastný

Klausovi je však velmi vzdálený důraz, který britští konzervativci kladou na ekologii a na boj s klimatickou změnou. "Já vím. Je to nerozumné, je to smůla. Je to nešťastné," řekl Klaus, který se při čtvrteční pracovní návštěvě sejde s Cameronem a promluví v soukromém Reformním klubu.

Prezidentovi se také zdála "prázdná" pondělní oslava pádu berlínské zdi v Berlíně, protože nebyla zaměřena do budoucnosti. On sám se při dnešní přednášce, která bude přístupná jen členům klubu, zaměří na to, že slavení 20 let pádu komunismu by nemělo jen připomínat minulost.

"Já když jsem viděl berlínskou oslavu v pondělí, tak mám pocit, že to byla taková prázdná oslava pro oslavu," řekl Klaus. Podle něj "je potřeba vytěžit nějaké poučení z toho, co se dělo v minulosti... je to něco navýsost aktuálního pro přítomnost i pro budoucnost".

Zdůraznil, že stále existuje riziko, že se objeví další ideologie, jako byly komunismus a nacismus ve 20. století. "Těmto podobně nebezpečným ideologiím není konec, objevují se stále, jmenují se jinak, mají vnější charakteristiky jiné, ale strukturální charakteristiky mají podobné," řekl.