Prezident Václav Klaus zvažoval, že kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy odstoupí z úřadu. Řekl to v pondělí při diskusi se studenty na pražské právnické fakultě.

Krok údajně neučinil kvůli tomu, že zásadní obrat ve fungování nynější Evropské unie znamenala už maastrichtská smlouva, která platí od roku 1993. Klaus uvedl, že o abdikaci "samozřejmě uvažoval", kladl si "pro a proti".

"Přiznám se, že v různých chvílích, po různých výrocích jsem k tomu neměl daleko," podotkl prezident. Zvítězilo to, že jakkoli prý pokládá Lisabonskou smlouvu za závažnou, daleko zásadnější "přesmyčka a výhybka" nastala v současné EU už maastrichtskou smlouvou.

"To bylo to základní přehození výhybky," řekl Klaus. 

Připomněl, že ČR tehdy nebyla členem unie a měla své starosti s transformací. Zásadní zvrat v EU, tedy maastrichtská smlouva, se navíc připravoval už ve druhé polovině 80. let, uvedl prezident. Kdyby se prý chtěl někam vracet, bylo by to před maastrichtskou smlouvu.

Klaus patří mezi nejhlasitější kritiky lisabonské smlouvy k reformě EU. Podle něho se v unii sníží kvůli ní demokracie. Stoupenci ujednání zase hovoří v souvislosti se smlouvou například o větší akceschopnosti EU.

Klaus cítí nebezpečné ideologie

Klaus si nemyslí, že "starý komunismus" se stejnými frázemi, hesly a praporky se vrátí. "To je úplný nesmysl," řekl prezident a později v této souvislosti jmenoval i nacismus.. Studenty však v pondělí varoval před jinými "ismy", jejichž charakteristiky jsou prý podobné.

"Cítím nejrůznější v jádru sporné nebezpečné ideologie," uvedl Klaus a zmínil environmentalismus a "globální oteplovače". Klaus patří k jejich odpůrcům.

Klaus hovořil i o občanské společnosti a o transformaci československé a potom české společnosti v 90. letech minulého století. Lehce kriticky se vyjádřil ke slavnosti, kterou k výročí 17. listopadu pořádal v sobotu bývalý disident a prezident Václav Havel.

Podle hlavy státu by se v tyto dny mělo slavit, protože padl komunismus. "V sobotu jsem měl pocit, že jsem někde jinde. Tam se neradovalo. Tam byl pocit frustrace a tam byl pocit špatné nálady," uvedl Klaus.

Prezident se také ohradil proti výtkám, že transformace se uskutečňovala bez zákonů. "Každý krok polistopadového vývoje se děl prostřednictvím zákonů," zdůraznil Klaus, který patřil jako ministr financí a premiér k vůdčím postavám politické a ekonomické transformace.