Prodejní manažerka pro Latinskou Ameriku společnosti Linet Adéla Vágnerová je spokojena. "V roce 2005 jsme navázali spolupráci s firmou Dräger Medical Mexico. Naše výrobky se staly zajímavým doplňkovým sortimentem pro kompletní dodávky na jednotky intenzivní péče. Tento segment je bezpochyby výkladní skříní technologických firem a my jsme v něm jednoznačně uspěli," říká.

"Časem se však ukázalo, že jsme se touto spoluprací omezili a přicházeli o velké dodávky lůžek pro standardní péči. Vedení společnosti uznalo naše argumenty a doporučilo přímou spolupráci s jedním ze svých distributorů. Do září letošního roku jsme díky asertivnímu obchodnímu přístupu nového partnera dodali do Mexika 108 intenzivních lůžek, 1455 standardních lůžek a 1572 transportních lehátek," vyjmenovává Adéla Vágnerová.


Trh byl však poznamenán

ekonomickou krizí, která zasáhla Mexiko velmi tvrdě. Pokles cen ropy a dalších exportních komodit má zničující dopad. Klesá průmyslová produkce, došlo k odlivu zahraničních investic.

Část problémů souvisí i se strategií specializace na co nejlevnější výrobu vyváženou do USA, která se rozšířila hlavně po vzniku NAFTA a zdála se být brilantní. Snížení hospodářského výkonu se tak odhaduje téměř o osm procent. Nižšími investicemi trpí i prodej nemocničních lůžek, a to zejména kvůli vysokým nákladům na zamezení pandemie prasečí chřipky a klesajícímu kurzu pesa.

"To nás na doporučení Komerční banky přimělo přejít z přímých plateb s odloženou splatností jištěných pojištěním pohledávek na dokumentární akreditivy. Od začátku roku jsme realizovali již několik dodávek s touto platební podmínkou, která nám plně zajišťuje zaplacení. Všechny obchody dopadly ke spokojenosti obou stran," shrnuje Adéla Vágnerová.

S probíhající krizí

lze často u řady klientů vidět obdobný trend přechodu z hladkých na dokumentární platby. Podle Mezinárodní obchodní komory hlásí obdobné tendence i ostatní banky ze všech kontinentů. Klienti častěji žádají potvrzené dokumentární akreditivy, i když dříve platili pouze při předložení dokladů.

Také mexičtí obchodní partneři chtějí mít větší jistotu, a tak se setkáváme s požadavky místních podniků na bankovní záruky za dobré provedení díla našeho klienta, a to často ve španělštině, v dolarech a navíc vystavené místní bankou.

Mexické banky nebyly hlavně díky zahraničnímu vlastnictví a malé angažovanosti ve ztrátových investičních produktech zasaženy tak naléhavě jako zbytek ekonomiky a zdá se, že jsou stále dostatečně kapitalizované a likvidní. Svůj vliv měla i krize ze začátku devadesátých let minulého století, která stála daňové poplatníky 19,3 % HDP.


Mexický bankovní systém

tvoří komplex soukromých a veřejných bank, rozvojové, oborově specializované banky a spořitelny. Sektor čítá téměř 200 bank s více než 25 tisíci pobočkami. Role bank je v ekonomice nadále menší než ve vyspělých zemích, ale i ve srovnání s jinými latinskoamerickými státy. Hlavní bankovní instituce jsou ve vlastnictví velkých světových bank.

Největšími jsou BBVA Bancomer, Banco Nacional de México a Banco Santander México. Société Générale, mateřská společnost Komerční banky, nabízí na mexickém trhu služby podnikového a investičního bankovnictví.

Sekundární efekt plynoucí z problémů podniků však mexické banky zcela jistě postihuje. Mexičtí podnikatelé si dnes podle Economistu nejvíce stěžují na málo úspěšný boj proti organizovanému zločinu, nerealizované ekonomické reformy, nedostatek konkurence a neefektivní daňový systém. Navíc mají strach o vlastní bezpečnost, která zesílila zejména po vládních represích proti drogovým kartelům.

Přesto podle projektu Doingbusiness.org zaujímá Mexiko ve snadnosti podnikání lichotivé 56. místo, je tedy o devatenáct míst před Českou republikou. Znamená to, že si více domácích firem najde na toto teritorium cestu? -

Autorka je ředitelkou divize financování obchodu a exportu Komerční banky.