Špatný šéf vás může skoro zabít - nikoli doslova, samozřejmě. Ale může zabít tu část vaší duše, která je zdrojem pozitivní energie a angažovanosti. Pokud vám boss dává najevo, abyste si hledal jiné místo, nepropadejte sebelítosti. Rozhodně si nesmíte dovolit cítit se jako oběť. To by mohlo zničit vaši kariéru.

Pracovat pro špatného šéfa je problém, ale dá se řešit. Položte si několik otázek a hledejte odpovědi, které vám pomohou proplout trpkou situací a najít z ní východisko.

1. Proč můj šéf jedná tak odporně?


Váš šéf tak jedná, protože je to zřejmě jeho způsob jednání se všemi podřízenými. Zcela odlišná je ovšem situace, kdy odporně jedná pouze s vámi. Především se musíte zamyslet nad tím, co jste udělal, že nejste u něho oblíben.

Přemýšlejte o své práci a zkoumejte, kde se v ní mohly vyskytnout nedostatky. Rovněž zvažte svůj vztah k autoritám, protože právě to může být příčinou problému. Pokud žádná z těchto možností neplatí, obraťte se na šéfa a zjistěte si, jaké nedostatky ve vaší práci shledává. Je ovšem docela možné, že šéf je s vaší výkonností spokojen, ale nemá vás zkrátka v lásce.

2. Co může být za jeho jednáním?


Někdy je zřejmé, že šéfovi hrozí odchod. Jeho nadřízení to naznačili jemu i organizaci. V tom případě hrajte vyčkávací hru. Do doby, než se dostaví nový šéf, tvrdě pracujte. Ovšem pokud se šéf nechystá v nejbližší době odejít, ocitáte se v jiné situaci. Mnoho špatných bossů patří k těm manažerům, kteří sice dosahují dobrých výsledků, avšak za cenu porušování obecných standardů chování. Většinou se dlouho drží, protože řada podniků s jejich propuštěním otálí déle, než by pro ně bylo zdrávo.

3. Co se stane se mnou, rozhodnu-li se výborně pracovat a pokusit se špatného šéfa přetrpět?


Možná si myslíte, že nadřízení vašeho šéfa s vámi sympatizují a je možné, že vás povýší, i jako ocenění toho, co jste si s ním vytrpěl. Buďte však opatrný. Potlačte nutkání stěžovat si na špatného bosse kolegům nebo nadřízeným. Neboť to by vám v kariéře nepomohlo. Rozhodnete-li se vytrvat, vždy musíte ve své situaci počítat s nejistotou. Jestliže ovšem určitě víte, že vás práce nebaví, proč v podniku zůstat?

4. Proč pod takovým šéfem vlastně pracovat?


Jen málo míst je dokonalých. Máte-li špatného bosse a situace se vbrzku nezmění, musíte zhodnotit své šance a otázat se: "Stojí mi to za to?" Jestliže odpověď zní ne, začněte si připravovat plán odchodu, který vám umožní dát podniku sbohem s co nejmenšími ztrátami pro vaši kariéru. Naopak, pokud dojdete k závěru, že z dlouhodobého hlediska stávající zaměstnání prospěje vaší kariéře, pak nemáte na vybranou. Vyjasněte si, proč chcete v podniku zůstat a uvědomte si, že váš špatný boss zůstává slabou stránkou vašeho rozhodnutí. To ovšem znamená, že tím ztrácíte právo si stěžovat. Bylo to přece vaše vlastní rozhodnutí a ponesete si za něj následky.

Stojí vaše práce za to, abyste musel přetrpět špatného šéfa? Jestliže vám takový kompromis nevyhovuje, elegantně odejděte. A až nastane čas, a vy se sám někdy stanete šéfem, uvědomte si, proč byl váš boss tak špatný a co jste si s ním musel vytrpět. Jistě se k podřízeným nikdy nebudete chovat stejně jako on k vám.

.(c) The New York Times Syndicate. Zpracoval Miroslav Prchal