Americká vláda v úterý oznámila, že zaplatí 3,4 miliardy dolarů (bezmála 60 miliard korun) jako náhradu škody domorodým indiánům. Chce tak skoncovat s letitým soudním sporem, v němž je ministerstvo vnitra žalováno, že špatně hospodařilo s výnosy opatrovnických fondů domorodého obyvatelstva. Urovnání sporu ještě musí posvětit Kongres USA a příslušný soud. Oznámila to agentura Reuters.

Součástí finančního vyrovnání je úmluva, že vláda zaplatí 1,4 miliardy dolarů přímo fondu domorodého obyvatelstva a zřídí zvláštní fond ve výši dvou miliard dolarů, z něhož bude financován výkup půdy od indiánů.

Zástupci indiánů zažalovali americké ministerstvo vnitra před 13 lety kvůli špatnému spravování indiánských opatrovnických fondů, jež sahají až do roku 1887. Součástí fondů jsou čtyři miliony hektarů půdy, které vlastnili indiáni jako jednotlivci, a 19 milionů hektarů ve vlastnictví indiánských kmenů.

Na této půdě ministerstvo spravuje přes 100.000 nájemních smluv a peníze, které plynou z výnosů těžby nerostů, ropných a plynových vrtů, dřevařského průmyslu, dobytkářských pastvin a využití půdy k rekreačním a zemědělským potřebám, jsou ukládány do fondu. Tyto peníze jsou pak vypláceny indiánům a indiánským kmenům.

Právní zástupci domorodého obyvatelstva tvrdí, že stát indiánům dluží asi 47 miliard dolarů (přes 820 miliard korun).

"V uplynulých 13 letech se obě strany pokoušely soudní spor mnohokrát vyřešit, vždy ale neúspěšně," prohlásil americký ministr spravedlnosti Eric Holder. "Dnes jsme otočili list. Toto vyrovnání je spravedlivé pro žalující stranu, pro odpovědné představitele Spojených států a otevírá cestu směrem k budoucnosti," dodal Holder.