Ministr vnitra Martin Pecina říká, že pokud většina krajů do konce roku nezmění systém proplácení poplatků, tak jim jejich dotování během příštích týdnů zakáže ministerstvo vnitra.

„Jako ministr vnitra musím dbát zákonnosti a způsob, jakým to ty kraje dělají, že ty poplatky v podstatě vůbec nevybírají, je podle našeho názoru porušením zákona. To jsme jasně řekli a na tom trváme,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Pecina.

HN: Dal jste hejtmanům lhůtu do konce roku, aby opravili způsob, jak proplácejí poplatky v krajských nemocnicích. Pokud to neudělají, jak budete reagovat?
Kraje musí do konce roku uzpůsobit svůj systém proplácení poplatků zákonu a pokud bude ten stav, který ministerstvo považuje za protizákonný, trvat, tak s nimi do 30 dní zahájíme přesně podle zákona správní řízení a ty části rozhodnutí zastupitelstva, které nejsou v souladu se zákonem, budou pozastavená.

Varianta, že by to ty kraje nechaly tak, jak to je, a že by nás přesvědčily, že je to v pořádku, ta je skutečně velmi nepravděpodobná. To si moc nedokážu představit. Existuje ale varianta, že ten systém uzpůsobí, že se poplatky dále proplácet budou, ale že ten systém nebude odporovat zákonu. Tak je to například v Plzeňském kraji.

HN: Plzeňský kraj je tedy jediným krajem, který proplácí poplatky v souladu se zákonem. U všech ostatních krajů je podle vás problém?
Je to i podle mého názoru i podle názoru analýzy, která byla vypracovaná za mého předchůdce. I v ní je konstatováno, že porušení zákona tam je.

HN: Takže váš názor jako ministra vnitra je, že kromě Plzeňského kraje porušují všechny ostatní kraje proplácením poplatků zákon...
To jsme napsali. Můj osobní zákon je, že ten zákon je zbytečné šikanování lidí, protože ty poplatky 30 korun ničemu neslouží. To je jedna věc. Druhá věc je, že jako ministr vnitra musím dbát zákonnosti a způsob, jakým to ty kraje dělají, že ty poplatky v podstatě vůbec nevybírají, je podle našeho názoru porušením zákona. To jsme jasně řekli a na tom trváme.

HN: Když to zrušíte během 30 dní, tak rozhodnutí soudu nemá odkladný účinek?
Nemá to odkladný účinek. Oni to mohou dát k soudu, budou to ale muset přestat proplácet.

Dnes Pecina korigoval svá vyjádření pro HN. Ministerstvo by prý zakázalo krajům hradit poplatky nejdříve v únoru. Úřad nyní čeká na vyjádření všech krajů a až poté rozhodne, zda a s kterými případně zahájí správní řízení. "Termín na odpověď uplyne 21. prosince a řízení, které trvá ze zákona 30 dní, tak zahájíme nejdříve v lednu," řekl Pecina. Ministr nominovaný za ČSSD už v srpnu vyzval sociálnědemokratické hejtmany, aby změnili systém proplácení poplatků.

Rath: Nebudeme nic měnit

Středočeský kraj nebude ani po Novém roce nic měnit na dosavadním proplácení poplatků, tvrí středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Po konzultacích s šéfem Asociace krajů Michalem Haškem (ČSSD) navíc Rath oznámil, že stejný postoj zaujmou i ostatní kraje.

Rath tvrdí, že ministr vnitra Martin Pecina ho prý dnes ubezpečil, že žádný zákaz krajům zatím nevydává. Informace, které se na toto téma objevily v HN, považuje hejtman za dezinterpretaci.

Pecina Rathovi údajně řekl, že žádné rozhodnutí ve smyslu zákazu nebo trestu není na stole. Ministerstvo nyní čeká, až se mu sejdou všechny reakce z krajů, pak je zanalyzuje a rozhodne.

Středočeský kraj poslal na vnitro právní rozklad s nesouhlasným stanoviskem. Kraj ministerstvu vyčetl, že neuvedlo důvody, čím a jak konkrétně Středočeský kraj porušuje zákon. Zdůvodnění ministerstva se shodovalo pro všechny kraje. "Přitom ne všechny kraje mají stejný přístup a stejnou metodu," uvedl Rath.

Podle Ratha je způsob proplácení poplatků ve středních Čechách právně zcela v pořádku. "My to řešíme buď darem občanům anebo pomocí slevového kuponu v lékárně, to ministerstvo vnitra vůbec nezachytilo, " vysvětlil hejtman.

"My jako Středočeský kraj, ale můžu mluvit i za kolegy z ostatních krajů, jsme všichni rozhodnuti dodržet svůj předvolební slib, to znamená minimálně do parlamentních voleb kompenzovat poplatky z rozpočtu krajů, (...) nechceme na té metodice nic měnit," řekl Rath.  

Jihomoravský kraj systém hrazení poplatků formou okamžitého daru také měnit nehodlá. "Zítra na radě projednáme odpověď na výzvu ministerstva. Podle našich právních rozborů zákon dodržujeme. Ten říká pouze, že je nutné vybírat poplatky. Způsob vybírání ale neřeší," řekl šéf Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Zástupci Moravskoslezského kraje dnes také oznámili, že zrušil Vrchní soud v Olomouci předběžné opatření, které zakazovalo dvěma krajským nemocničním lékárnám v Opavě a v Novém Jičíně proplácet regulační poplatky.

Krajský úřad v Ostravě nyní plánuje, že v opavské a novojičínské nemocniční lékárně začne poplatky znovu proplácet.