V tichosti podepsalo minulý pátek ministerstvo obrany smlouvu na dodávku 90 kusů lehkých obrněných vozidel značky Iveco pro českou Armádu. Dodavatelem je firma Praga-Export. Zakázku za 3,62 miliardy získala bez výběrového řízení.

O kontraktu informovalo ministerstvo až ve středu odpoledne v tiskové zprávě.

Proč nebylo vypsáno řádné výběrové řízení? Důvodem je podle ministra obrany Martina Bartáka požadavek na rychlost dodávky. "Vozidla určitě potřebujeme, abychom zvýšili bezpečnost vojáků v misích," hájil nákup předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS).

Nákupy v krizi 

Kritici přitom upozorňují na drahé armádní nákupy techniky a vybavení v době hospodářské krize a výrazné vládní snahy šetřit veřejné finance. "Lehkých obrněných vozidel je více druhů od různých výrobců. V takovém případě může cenu určit pouze výběrové řízení, které vyhodnotí nejlepší nabídku i z hlediska ceny," přidal další argument odpůrců místopředseda poslaneckého výboru Antonín Seďa (ČSSD).

"Jde o vozidlo, které už je v Armádě ČR zavedeno a používá se v počtu 19 kusů. Jsou s ním výborné zkušenosti. V Afghánistánu zachránilo již několik životů přepravovaných vojáků," uvedl před časem náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Vlastimil Picek. 

Ministr v říjnu uvedl, že vzhledem k úsporám v armádě ministerstvo pořizuje pouze věci nezbytné pro vojáky v zahraničních misích nebo bezprostředně využitelné ve prospěch obyvatel ČR v rámci integrovaného záchranného systému. Obrana musí šetřit, a proto začíná propouštět. Barták již v létě uvedl, že odejít by mělo až 5000 lidí.

Náhrada za Pandur 

Součástí smlouvy je i dodávka bezprostředně souvisejících dílenských prostředků, náhradních dílů, munice a školení. Armáda by nové stroje měla dostat v letech 2010 až 2013. Budou nasazeny jak v zahraničních misí, tak pro humanitární operace na území České republiky. 

"Dále tato vozidla budou použita pro vybavení lehkých motorizovaných jednotek a výstavbu společné česko-slovenské jednotky Battle Group," stojí v tiskové zprávě. Lehká obrněná vozidla Iveco M65E mají v armádních plánech nahradit část původně požadovaných kolových obrněných transportérů typu Pandur II a doplní počty kolových obrněných vozidel u mechanizovaných brigád české armády.

Součástí české části projektu jsou offsetové programy ve výši 100 procent, z toho 20 procent bude ve formě přímých offsetů určeno na zakázky ve prospěch domácího obranného průmyslu. Na české straně bude hlavním partnerem dodavatele vojenský opravárenský podnik v Novém Jičíně.  Zde bude probíhat finální kompletace všech 90 kusů vozidel.

Česko-slovenská spolupráce 

Většina, celkem 72 kusů, dodávaných vozidel bude bojových, vybavených těžkým kulometem, sedm kusů velitelských též s těžkým kulometem a 11 vozidel bude v konfiguraci pro bojovou podporu s kulometem menší ráže. Těchto 11 zbraňových věží přitom vzniklo v česko-slovenské spolupráci společností firem VOP-26 Šternberk a EVPÚ Nová Dubnica.

Ačkoli český ministr obrany již dříve prohlásil, že Češi nakoupí obrněnce společně se Slováky, není situace zatím tak jasná. "Slovensko smlouvu o nákupu zatím neuzavřelo. Jednání dále pokračují," řekl ČTK mluvčí bratislavského ministerstva obrany Vladimír Gemela. Slovenská armáda by měla získat 40 vozů.

"Smlouva se nerodí lehce, je to dlouhodobý proces," potvrdil jednatel společnosti Praga-Export Jiří Lojan. Podotkl, že dodávky vozidel do České republiky by měly začít po vojskových zkouškách, které se uskuteční pravděpodobně v květnu. 

Podle informací týdeníku Euro obrana už letos v srpnu uzavřela smlouvu na dodávku tří obrněných vozů Iveco náhradou za stroje zničené při nasazení v Afghánistánu. Čeští vojáci dosud využívali 19 vozidel Iveco, především v zahraničních operacích.

Armáda nakupuje 

Nákup vozidel Iveco je jen jedním z několika projektů modernizace české armády. V tendru za více než miliardu korun shání například osm tisíc nových automatických pušek. Vojáci již přebrali prvních 17 obrněnců Pandur II, v lednu mají mít k dispozici jeden z dopravních letounů CASA C-295.

Deník Právo nedávno napsal, že ministerstvo obrany plánuje nakoupit útočné pušky s podvěsným granátometem za dvě miliardy korun, podle serveru iDnes.cz koupí také dva komplety amerických bezpilotních průzkumných letounů RQ-11 Raven za 20 milionů korun. Využít by je měli vojáci v afghánské misi.