Nejlepším firemním šéfem, který se během své kariéry akcionářům postaral o nejvyšší zhodnocení jejich kapitálu, je Steve Jobs, řídící od roku 1997 počítačovou společnost Apple. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnil časopis Harvard Business Review.

Ten se vůbec poprvé podíval na to, jak si vedou vrcholoví manažeři během celého funkčního období u jedné firmy. Experti podrobně zhodnotili práci 1999 ředitelů společností, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje, celkem ze 33 zemí. V hledáčku se ocitli ti, kteří do nejvyššího křesla usedli v období od ledna 1995 do prosince 2007. Ze skoro dvou tisíc manažerů jich je nyní ve funkci 731.

To je také důvod, proč v žebříčku chybějí takové manažerské a investorské ikony jako například Jack Welch ze smíšeného koncernu General Electric, Bill Gates, zakladatel Microsoftu, Larry Ellison z Oraclu nebo Warren Buffett, zakladatel a šéf holdingu Berkshire Hathaway. Zmínění čtyři top-manažeři se totiž ujali svých funkcí před rokem 1995. Svými dlouhodobými výsledky by nejspíš byli "ozdobou" i nejnovějšího harvardského žebříčku.

Jak uvádí server hrb.org, prvenství Steva Jobse nikoho nešokovalo, ale celková podoba žebříčku je dost překvapivá. "Náš seznam se jen v malé míře kryje se žebříčky nejobdivovanějších či nejlépe placených manažerů," uvádí Harvard Business Review.

Vítězný Jobsův návrat

Společnost Apple za posledních zhruba 12 let, co ji opět vede Jobs, dosáhla návratnosti kapitálu skoro 3200 procent. Tento ukazatel však není jediný, podle kterého odborníci posuzovali úspěšnost toho či onoho manažera. Byl to také podíl firmy na trhu či její schopnost přicházet s novými produkty.

Jobs, který firmu Apple založil v roce 1976, byl v roce 1985 během personálního zemětřesení sesazen, připomíná agentura Bloomberg. Vrátil se v roce 1997, aby se znovu ujal vedení tehdy finančně churavé společnosti. A dílo se mu zdařilo. Uvedl na trh nové verze osobního počítače Macintosh. Firmu "dotlačil" také na trh digitálních médií díky "trháku", jímž se stal přehrávač iPod. Do arény mobilní komunikace razantně vstoupil s iPhonem.

Počítačový gigant Apple, jehož centrála sídlí v kalifornském Cupertinu, dosahoval od roku 1997 do září 2009 průměrné roční návratnosti kapitálu 34 procent.

Celková tržní kapitalizace společnosti během této doby stoupla o 150 miliard dolarů. Kurz akcií Applu, s nimiž se obchoduje na mimoburzovním trhu Nasdaq, se během letošního roku více než zdvojnásobil a nedávno překročil 200 dolarů za akcii.

Sektor IT exceluje

Také další horní příčky žebříčku patří firemním šéfům ze sektoru informačních technologií. Jako druhý skončil Yun Jong Yong, který v letech 1996 - 2008 řídil jihokorejský koncern Samsung Electronics a dosáhl celkové návratnosti kapitálu skoro 1500 %. Čtvrtou příčku získal další zástupce IT - John Chambers stojící od roku 1995 v čele americké firmy Cisco Systems. Ten během funkčního období zhodnotil kapitál o 1054 procent.

Mezi ně se ale vklínil Alexej Miller stojící od roku 2001 v čele ruského Gazpromu. Od té doby dosáhl zhodnocení kapitálu o 2427 procent a tržní kapitalizace největšího plynárenského koncernu světa stoupla o 101 miliard dolarů. Rusko má dalšího zástupce na 22. příčce - Michaila Prochorova, který stál v letech 2001 - 2007 v čele společnosti Norilskij Nikel.

Ze skupiny zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) se do první desítky kromě Millera propracoval Ind Mukesh Ambani, šéf energetické firmy Reliance Industry, který je pátý. Hned za ním skončil manažer, kterého mimo jeho "branži" zná málokdo - John Martin, jehož firma Gilead Sciences podniká ve zdravotnictví.

Ze zkoumaného "vzorku" skoro dvou tisíc manažerů ženy představovaly jenom půldruhého procenta. Přesto se jedna z nich dostala mezi prvních deset - Margaret Whitmanová, řídící v období 1998 - 2008 elektronický aukční dům Ebay.

Časopis Harvard Business Review přichází s novým, dlouhodobě pojatým žebříčkem manažerů v době, kdy se vrcholovému managementu vytýká "krátkodobé myšlení".

To se podle něj stalo jednou z příčin současné globální krize.

"Četné systémy odměňování členů představenstev jako dlouhodobý berou v potaz zpravidla tříletý horizont. Ale skutečnou prověrkou manažerových schopností je celé jeho funkční období," shrnuje časopis závěry svého průzkumu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist