Posílení proti euru i americkému dolaru. Tak vidí ekonomové českou korunu v příštím roce. Z průzkumu agentury Bloomberg mezi dvacítkou významných bankovních domů vyplývá, že kurz české měny by se měl postupně do konce příštího roku dostat někam k hodnotám 24,60 koruny za euro.

Včera se jedno euro prodávalo za 26,40 koruny. Tedy v podstatě stejně draho jako přesně před rokem. Od té doby však koruna prošla prudkým oslabením, aby potom posílila k 25 korunám za euro a zase se vrátila na současné hodnoty. Podobný hektický vývoj lze přitom čekat i v příštím roce.

"Minimálně na začátku roku očekávám prudké pohyby kurzu," říká ekonom společnosti Atlantik Petr Sklenář. Potom se však podle něj bude česká měna vracet k dlouhodobému posilujícímu trendu z poslední dekády. "Přelom roku by navíc mohl přinést zvýšení úrokových sazeb zpět na 1,25 procenta. Během druhé poloviny roku očekávám až trojí zvýšení sazeb na 1,75 nebo možná i dvě procenta," uvádí Sklenář. Koruna se tak podle něj může dostat dokonce až na 24,20 koruny za euro.

K dolaru by na druhou stranu měl být vývoj kurzu koruny o něco zdrženlivější. Již teď se české měně daří, spolu s japonským jenem, k dolaru nejhůře na světě. Za poslední měsíc k němu ztratila téměř pět procent a dolar se teď prodává za 18,40 koruny.


To není primárně způsobeno vývojem kurzu koruny, ale posilováním dolaru. Ten se po dlouhých měsících odrazil ode dna a začal růst. Z toho má řada analytiků strach, protože příliš rychlý růst dolaru by donutil investory prodávat aktiva, jež pořídili za půjčené dolary. To by mohlo vyvolat výprodeje na světových burzách.

Podle většiny ekonomů by však měl dolar posílit jen mírně. Shodují se spíše na tom, že skončil jeho volný pád. Pro českou korunu tak na konci příštího roku čekají cenu 17,80 koruny za jeden dolar.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist