V Evropě lze v současnosti naměřit jak třeskuté mrazy minus 30 stupňů Celsia na severu Norska, tak letní tepla plus 20 stupňů ve španělské Murcii na břehu Středozemního moře. Rozmary počasí ale zvyšují nebezpečí lavin v horských oblastech. V polských Tatrách zabila lavina dva turisty. Napsala to dnes agentura DPA s odvoláním na média v příslušných zemích.

Lavina na polské straně tatranského vrcholu Rysů zasypala skupinu pěti turistů. Dva ve sněhové mase zahynuli, tři další se podařilo vyprostit živé, i když s vážnými poraněními. Vrcholové stezky v Tatrách jsou silně zledovatělé a tím značně nebezpečné, varovala polská horská služba.

Dělicí čára mezi teplým a mrazivým počasím běží napříč kontinentem, takže výrazně teplotně rozděleno je třeba i Německo: horní tok Rýna má jarní ovzduší s 11 stupni tepla, zatímco ve Schwerinu u Baltského moře jsou minus tři stupně.

Diagonála teplotního rozdílu se podle předpovědí meteorologů přesune začátkem roku dále k jihu, což znamená, že větší část Evropy se ocitne v oblasti chladného vzduchu. Na styku obou oblastí v pásu od Severního Porýní-Vestfálska, části Dolního Saska, Saska-Anhaltska až po Berlín lze očekávat v nejbližší době sněžení. Jižně od této linie bude v případě srážek pršet, v Bavorsku a hlavně v Alpách má být polojasno, čili vhodné počasí pro přívržence novoročního lyžování.