Boj proti finančním bublinám je tématem dne. Guvernér Fedu Ben Bernanke chce proti nim bojovat pomocí vyšší regulace finančního sektoru, a když to nevyjde, tak pomocí vyšších úrokových sazeb.
Evropa vytváří novou strukturu finančního dohledu, která má ještě větší ambice - nejenže poskytne větší ochranu proti budoucím spekulativním bublinám, ale má také zamezit krizím v ekonomice. Suma sumárum víc ochrany a možná také dražší peníze mají zabránit "přehřátému" růstu některého z aktiv - ať už to byly naposledy nemovitosti, nebo cibule tulipánů v polovině sedmnáctého století.
Levné peníze - cesta do nikam?
Nízké úrokové sazby byly ještě donedávna symbolem podpory ekonomického růstu a představovaly vítězství centrálních bank nad inflací. Teď se na politiku nízkých úrokových sazeb dívají ekonomové s podezřením.
Za prvé se nezdá, že by aktuální udržování levných peněz vedlo k růstu ekonomiky. Ta je v současnosti celosvětově tažena vládními výdaji, nízké sazby posilují jednotlivé státy v myšlence, že "půjčit si" je tak levné.
Za druhé právě fiskální impulsy vzbuzují obavy, že do dvou tří let půjde prudce vzhůru i inflace. Zatím mnoho zemí spíš bojuje s opačným problémem. Záchrana ekonomiky a následný zápas o konsolidaci rozpočtů (i za pomoci vyšších přímých i nepřímých daní) chtě nechtě cenovou hladinu celosvětově zvedne. A na to už bude muset měnová politika reagovat zvýšením sazeb, což může nejen zpomalit obnovu ekonomiky, ale také poslat země do ještě větší dluhové pasti.
A konečně za třetí, měřeno zkušenostmi posledních několika let - nízké úrokové sazby vedly k masivním přesunům peněz na globálním finančním trhu, k vyhledávání těch nejvíc rizikových (a nejvíce výnosných) instrumentů a konečně k přehřátí na trhu nemovitostí v Americe i v Evropě. Výsledkem je současný stav, který polyká ony již zmíněné biliony ze světových rozpočtů. Proti levným penězům nedávno brojila i Banka pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS), podle níž dlouhodobě nízké úrokové sazby motivují bankovní sektor k rizikovějším aktivitám, což ve svém důsledku vede ke krizím. A centrální banky by proto měly brát ohled na negativní dopady uvolněné měnové politiky na finanční stabilitu.
Vysoké sazby svět nespasí
Jenže ani opačný extrém nevede k záchraně. Bubliny na trhu zažila například v polovině devadesátých let Česká republika, kdy se i při vysokých úrocích prodávaly podniky za v podstatě nerealistické ceny. Ty splaskly o pár let později a přispěly ke krizi konce devadesátých let.
Není potřeba chodit ani daleko do minulosti - vysoké úroky koneckonců poslaly do bankrotu Island, který se sám o sobě stal bublinou. Vysoké sazby v jedné zemi zákonitě vedou k posilování měn a přílivu krátkodobého spekulativního kapitálu, který situaci jen zhorší. Výsledkem je recese a deflace.
Každá centrální banka se snaží udržovat takzvaně ekonomicky "ideální" úrokové sazby. Jenže jaké to doopravdy jsou, zjistí s několikaletým zpožděním.
Primární zaměření na boj proti růstu cen některých aktiv proto nemůže být cílem měnové politiky. Bez ohledu na výši úroků i na typ regulace v minulosti vždy vznikaly na trzích bubliny a není důvod se domnívat, že by tomu mělo být v budoucnosti jinak. Banky mohou hledat nový cíl měnové politiky namísto současného boje s inflací. Ale jenom bitva s bublinami by to být neměla, ta je stejně předem prohraná.
Bez ohledu na výši úroků i na typ regulace v minulosti vždy vznikaly na trzích bubliny a není důvod se domnívat, že by tomu mělo být v budoucnosti jinak.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist