Pražský magistrát vyzval předsedu ODS Mirka Topolánka, aby buď předložil důkazy o tom, že do projektu Opencard zasahovaly soukromé osoby, nebo aby se podobných výroků zdržel. Ředitel pražského magistrátu Martin Trnka se tak včera ohradil proti nedělnímu Topolánkovu tvrzení, že projekt je záležitostí přítele primátora Pavla Béma (ODS) Romana Janouška a advokáta s vazbami na ČSSD Miroslava Jansty.

"Bez double 'jan' se (v Praze) nic nehne, poškozuje to ODS, podle mého nespravedlivě," uvedl v České televizi předseda ODS v narážce na Janouška a Janstu.

Projekt Opencard zatím neplní očekávání, stál 888 milionů korun a nepřinesl ani korunu. Odhalil to audit projektu. Město si poté zadalo ještě jednu prověrku, kompletní závěry by měly být v lednu.

Kvůli Opencard podala trestní oznámení na neznámého pachatele nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková.

Přínos projektu je pro Pražany nezpochybnitelný, tvrdí ředitel magistrátu. Podle něj nedostatky, na které audit upozornil, město odstraňuje. "Pokud má pan předseda Topolánek jakýkoli důkaz, že by soukromé osoby zasahovaly do realizace projektu, poškozovaly ho nebo se na něm obohacovaly, prosíme ho, aby je předložil magistrátu, případně orgánům činným v trestním řízení," uvedl Trnka.

V opačném případě by se měl lídr ODS takových tvrzení zdržet, podle Trnky totiž mohou nepodložená obvinění budoucnost projektu poškodit.

I včera byly s projektem potíže: validátory, pomocí nichž se dají nabít karty Opencard, jen těžko zvládaly nápor cestujících. Kvůli přetížení systém několikrát vypadl. Nejdéle přístroje nefungovaly kolem 17. hodiny - nabíjet nešlo asi patnáct minut. Infolinka Dopravního podniku uvedla, že se zhroutila celá síť.