Na rok 2009 bude investiční guru Warren Buffet při pomyšlení na akciové trhy zřejmě nerad vzpomínat. Jeho investiční skupina Berkshire Hathaway totiž předvedla nejhorší výkon za poslední desetiletí.

Cena akcií Berkshire, v jejímž čele stojí Buffett více než 40 let, posílila loni na newyorské burze o 2,7 procenta. V porovnání s indexem Standard & Poor's 500 (S&P), měřícím výkonnost amerického trhu, je to velmi slabý růst - hodnota akcií 500 firem zahrnutých v indexu totiž vzrostla v průměru o 23 procent.

To pro Berkshire znamená nejhorší výsledek od roku 1999, kdy její akcie poklesly o 20 procent, zatímco index S&P o 20 procent zhodnotil.

Buffettova společnost, která díky akvizicím a sázkám na akciové tituly během dvou desetiletí třicetinásobně zvýšila svou hodnotu, přitom dokázala překonat index v patnácti z 22 let. Například v roce 2008, kdy vypukla finanční krize, se index S&P propadl o 38 procent a akcie Berkshire "jen" o 32 procent.

Na loňské hodnotě akcií Berkshire se podepsala obří investice ve výši 26 miliard dolarů, při níž skupina převzala železniční společnost Burlington Northern Santa Fe (BNSF). Ovládla tak na 90 tisíc kilometrů kolejí a získala firmu s 37 tisíci zaměstnanci.

Obtížná expanze

Warren Buffett proto hájí loňské chabé výsledky tím, že je obtížné expandovat a zároveň dosahovat vysokých výnosů. "Listopadová koupě BNSF nebyla zrovna levná", vysvětluje druhý nejbohatší Američan. Akvizice, při níž Buffett plně vsadil na oživení americké ekonomiky, na sebe navíc nabalila další odvětví - provozování luxusních aerolinií a montáž domů. Tyto obory však utrpěly hospodářskou recesí.

Skupina Berkshire by měla dráhy BNSF vlastnit na příštích sto let a očekává od nich "přiměřený výnos," řekl Buffett v rozhovoru pro Public Broadcasting Service. "Před padesáti lety jsem hledal vysoce výnosné investice, ale těch nemohu nyní dosáhnout. Rozumný výnos je dostačující," komentuje Buffet svá očekávání od BNSF.

Berkshire si loni vedla hůře i podle Buffettova oblíbeného měřítka účetní hodnoty za akcii, při němž se odečítají závazky od aktiv. Podle tohoto ukazatele, který Buffett označuje za nejlepší vystižení hodnoty společnosti, Berkshire za indexem S&P v prvních devíti měsících roku 2009 zaostávala. Berkshire přitom v účetní hodnotě za akcii pokořila průměr indexu S&P v posledních deseti letech do roku 2008 sedmkrát, přičemž v předchozích 34 letech za ním zaostala také pouze třikrát.

Podle předpovědi Meyera Shieldse, analytika společnosti Stifel Nicolaus, by se roční zisky Berkshire měly vrátit k růstu letos. Shields očekává jejich vzestup meziročně o 51 procent zhruba na 7,55 miliardy dolarů. V roce 2008 se zisk propadl více než o polovinu oproti rekordní výši 13,2 miliardy dolarů z roku 2007.

Buffett chránil své impérium před propadem ekonomiky USA tak, že vytvořil rezervu 44 miliard dolarů v hotovosti. V roce 2008 využil těchto peněz k investicím do banky Goldman Sachs, když nakoupil její akcie za pět miliard dolarů. Investoval také do General Electric či do převzetí výrobce žvýkaček Wrigley firmou Mars. Ačkoliv tyto transakce zvýšily příjem z investic, zisk Berkshire táhly dolů aktivity ve službách, výrobě a maloobchodu.