Poptávka po českém zboží v zahraničí opět roste, a je to znát na průmyslové výrobě. K růstu ale zatím nedošlo. Původně avizovaný růst 0,2 procenta, ke kterému mělo v listopadu dojít, statistici opravili na pokles o 0,1 procenta. Po dvanácti měsících hlubokých propadů je to vítaná změna. Zlepšující se kondici navíc vykazuje i pozemní stavitelství, meziročně rostlo už počtvrté v řadě.

Trend směřuje vzhůru

"Listopadový výsledek průmyslu je sice stále letos nejlepší, ale zde je nutné si uvědomit, že loňský listopad měl o jeden pracovní den méně a navíc průmysl tehdy klesl o 17,4 procenta," upozorňuje analytik společnosti Citco Tomáš Volf.

Pokud by Česko podle něj v dalších měsících nedosahovalo meziročního růstu, bylo by to s průmyslem hodně špatné.

Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že průmysl opravdu směřuje k růstu, byť zatím jen mírnému. Dokazují to dlouhodobá čísla. Podle nich si výroba sáhla na dno zhruba loni v květnu a od té doby pomalu směřuje vzhůru. Dokazuje to i výběr mýtného, který v prosinci po roce poklesů opět vzrostl.

Že jde o trend, potvrzují i nové zakázky podniků. Těch je meziročně o osm procent více. Zvýšená poptávka je ovšem znát hlavně ze zahraničí. Například objem nových zakázek automobilek byl loni na podzim nejvyšší od začátku roku 2008.

Výrobci nákladních vozů Tatra a Avia, asi dvě krizí nejpostiženější automobilky, proto už plánují, že se zvýšená poptávka odrazí i ve výrobě. Avia očekává dokonce zdvojnásobení odbytu.

Oživení se dokonce dočkal i obor výroby strojů, i když zatím hlavně z ciziny. Znamená to, že firmy získávají nové objednávky a opět začaly investovat.

Optimismus ale zatím přichází pouze ze zahraničí. Domácí poptávka zůstává chabá a podle analytiků se začne probouzet až k závěru roku. Tedy pokud růst v Evropě vydrží.

V listopadu výroba v Německu podle Eurostatu meziměsíčně vzrostla o 0,7 procenta, v Polsku dokonce o 2,2 procenta a všechny tyto zprávy těší české exportéry.

"Máme teď více zakázek než dřív," říká šéf sléváren Beneš a Lát Lumír Al-Dabagh. I je krize silně poznamenala, výroba klesla o čtvrtinu a musela odejít pětina zaměstnanců.

Podobná situace panuje i v jiných firmách. O práci v průmyslu za poslední rok přišel každý osmý zaměstnanec. Většinou šlo přitom o nekvalifikované dělníky. Průměrná mzda v oboru proto v listopadu proti loňskému roku poskočila o 7,5 procenta na více než 27 tisíc korun.

Analytici se shodují, že v roce 2010 průmyslová výroba poroste. Zdaleka se ale nepřiblíží úrovni roku 2008. Průmysl bude stále krocen chabou investiční poptávkou, a to jak doma, tak v zahraničí.

Předpovědi jsou si víceméně podobné. V první polovině roku se bude průmysl držet zhruba na loňské úrovni. Ta byla ale až o čtvrtinu nižší než v roce 2008.

Pokud skutečně dojde k oživení v Německu, pak by se i Česko mělo v druhém pololetí dočkat svižnějšího, i když stále jednociferného růstu, ke kterému by se v závěru roku měla přidat i domácí poptávka.

Za celý letošní rok by tak proti loňsku mohla výroba vzrůst zhruba o pět procent, úroveň roku 2008 ale zůstane nedostižná minimálně do roku 2013, shodují se analytici. Negativní roli ovšem může hrát automobilový průmysl, který již v Evropě nestimuluje šrotovné.

Místo bytů silnice

České stavitelství v listopadu podle statistiků vykázalo již čtvrtý meziroční růst v řadě, tentokrát o 7,8 procenta, tedy nejrychleji od září 2008. Dosud však pomáhalo pouze inženýrské stavitelství. Budování silnic a železnic dokázalo vyrovnávat propady výstavby domů a kanceláří. V listopadu ale již rostly obě složky oboru.

Stavebnictví je obor, který krize spíše ušetřila. Alespoň z pohledu zaměstnanosti. Stavební firmy totiž propustily pouze každého stého dělníka.