Případné zvyšování daní po volbách v Česku by nemělo být silné, a to zejména u přímých daní, tedy daní z mezd a příjmů. Pokud už by stát daně zvyšoval, měl by se zaměřit na ty nepřímé. Na středečním setkání s poslanci sněmovního rozpočtového výboru to zaznělo z úst zástupců mise Mezinárodního měnového fondu.

Zástupci MMF se zajímali například o výsledky loňského hospodaření státu, dopady loňského vládního protischodkového balíčku na rozpočtový schodek i o rozpočtové a daňové výhledy Česka po volbách. "Bylo to standardní setkání v rámci pravidelné mise Mezinárodního měnového fondu," řekl ČTK předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Debata se vedla také o tom, jaká opatření na příjmové a výdajové stránce rozpočtu by byla více či méně vhodná. Podle Dolejše preferovali zástupci fondu takový poměr, kdy třetinu opatření by představovaly vyšší příjmy a dvě třetiny úspory ve výdajích. Nešlo však o doporučení, ale o názor vedoucí delegace, zdůraznil.

Lidé z MMF se podle Sobotky zajímali i o dění ve sněmovně, s ohledem na situaci z roku 2006, kdy poslanci z více stran svými návrhy navyšovali povinné sociální výdaje státu. "Já jsem je ujistil, že situace je jiná, že Poslanecká sněmovna neschválí žádné mandatorní výdaje, které by zatížily rozpočty v příštích letech, před volbami," řekl Sobotka. Také předseda ODS Mirek Topolánek v úterý prohlásil, že chce zabránit opakování předvolební situace z roku 2006 a že tedy ODS nepodpoří žádné návrhy, které by prohloubily schodek rozpočtu.