Mezinárodní měnový fond (MMF) a Institut mezinárodních financí (IIF) doporučili politikům, aby začali věnovat pozornost přílivu kapitálu na rozvojové trhy. MMF uvedl, že kvůli rapidnímu přítoku levných peněz do mladých tržních ekonomik hrozí přehřátí cen akcií a dalších investičních aktiv, které by mohlo skončit novou "bublinou" a další finanční krizí. IIF odhadl, že příliv tohoto kapitálu do zemí jako Čína a Brazílie letos vzroste o plné dvě třetiny.

MMF v aktualizované verzi Zprávy o globální finanční stabilitě uvedl, že vzestup cen aktiv ještě nedospěl do nebezpečné "bublinové" oblasti, avšak tlaky se v některých zemích povážlivě zvýšily. "Tvůrci ekonomické politiky si nemohou dovolit být k přílivu kapitálu a k inflaci aktiv lhostejní," uvedl fond.

Podle fondu hrozí kvůli tomuto přílivu, který podněcují zejména ultralevné peníze v západních zemích, další prudká expanze úvěrů a neudržitelný nárůst cen aktiv. Jakmile pak vzniklá bublina praskne, může se globální ekonomika ocitnout opět v recesi, stejně jako po nedávné těžké finanční krizi vzniklé z úvěrové horečky na americkém trhu hypoték.

Situace je přitom na rozdíl od asijské finanční krize v 90. letech minulého století jiná v tom, že rozvojové trhy se nyní na globálním hospodářském růstu podílejí mnohem více. Rozvinuté země totiž po recesi zápolí s vysokou nezaměstnaností a prudkým růstem státních dluhů.

IIF před středečním zahájením schůzek Světového ekonomického fóra v Davosu odhadl, že přítok soukromého kapitálu na rozvojové trhy letos vzroste o 66 procent na 722 miliard dolarů (zhruba 13,3 bilionu Kč). "Stojíme před situací, jakou jsem za svých 50 let působení v bankovnictví ještě nezažil," řekl na tiskové konferenci v Curychu první místopředseda IIF William Rhodes. IIF sdružuje asi 380 firem ze sektoru finančních služeb z celého světa.

IIF upozornil, že příliv "horkých peněz", krátkodobých investic sledujících vyšší výnosy, je pro vlády a centrální banky některých rozvojových zemí již významným problémem. Také zástupci centrálních bank již varují, že vysoké přítoky kapitálu na mladé trhy mohou vytvořit bubliny a zvýšit nestabilitu na globálních finančních trzích.

Někteří ekonomové již upozorňují na prudký nárůst cen akcií a nemovitostí v Číně, kam plynou levné peníze z rozvinutých zemí. Podobně masivní příliv zažívá Brazílie, kde už vláda na tento kapitál uvalila daně. Banky a investoři si mohou v západních zemích půjčovat díky téměř nulovým úrokům tamních centrálních bank velmi levně, a pak s nimi jít do výnosnějších investic v rozvojových ekonomikách, jejichž růstové vyhlídky jsou navíc mnohem lepší než na Západě.

Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard připustil, že vyspělé země by mohly zpomalit odliv peněz zvýšením svých úrokových sazeb, jejich ekonomiky však jsou ještě velmi slabé, takže to zatím nepřipadá v úvahu. Zbývá tedy regulace a podle Blancharda by bylo rozumnější, kdyby ji zaváděly hlavně rozvojové ekonomiky. "Můžeme zabránit tomu, aby kapitál neodcházel ze zemí jako USA nebo Británie? Nemůžeme. Pokud se to má někde hlídat, pak to musí být na té straně, kam ty peníze směřují," řekl Blanchard.