Ministerstvo obrany přehodnotí plány na povinné očkování vojáků a civilních zaměstnanců armády. Včera ho kritizoval i prezident republiky Václav Klaus. Povinnou vakcinaci zhruba poloviny příslušníků obranných sil nejprve nařídil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Nyní má být počet očkovaných snížen, přesné údaje zatím obrana neuvedla.

Picek vydal rozkaz k povinnému očkování svých podřízených v návaznosti na rozhodnutí vlády z 11. ledna. Ta rozhodla o očkování pracovníků nezbytných veřejných služeb, jako jsou policisté, hasiči a právě vojáci. Armáda obdržela 16 tisíc vakcín, zaměstnává přitom asi 32 tisíc lidí. Podle Picka měli být očkováni hlavně jednotky speciálních sil, jednotky určené k nasazení do zahraničních operací, vojenští lékaři, veterináři a další.

Některým příslušníkům armády se podle včerejší MF Dnes nelíbilo, že by byli "pokusnými králíky" a kritizovali i způsob, jak jim bylo rozhodnutí sděleno. Terčem kritiky se staly i kázeňské tresty, které vojákům po odmítnutí očkování hrozí.

Proti povinnému očkování se včera ohradil prezident Klaus, který je vrchním velitelem armády. Klaus vakcinace označil za sporné a vyzval ministra obrany Martina Bartáka a Picka, aby povinnost očkování zvážili. Klaus zmínil také údajná zdravotní rizika očkování.

Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo od počátku vakcinace proti prasečí chřipce aplikováno přes 57 tisíc dávek přípravku Pandemrix. Podezření na nežádoucí účinky se objevilo v Česku celkem ve 152 případech, které prý nejsou závažné, nejčastěji připomínají onemocnění lehkou chřipkou.

Na prasečí chřipku už v Česku zemřelo 95 lidí, z toho 12 za poslední týden. Předchozí týden byl nárůst šest případů. Potvrdil to včera mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.