ft.jpg 

Příliš mnoho velkých světových ekonomik balamutí samy sebe ve víře, že zahraniční poptávka povzbudí jejich oživení po skončení globální recese, řekl listu Financial Times generální ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.

Šéf MMF v rozhovoru na Světovém ekonomickém fóru v Davosu varoval, že jak růst světové ekonomiky, tak i oživení v jednotlivých státech bude pomalejší, než doufá většina politiků. Hodně z nich totiž spoléhá na zvyšování exportu.

Strauss-Kahn vyjádřil podporu myšlence propojení skupiny velkých ekonomik G20 s vedením MMF. Naopak ale odmítá návrh francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na sanaci dalšího rozvoje ekonomiky z prostředků získaných dodatečným zdaněním bank finančních institucí.

Po podzimním summitu skupiny zemí G20 v Pittsburghu se světoví lídři dohodli na novém rámci pro silný, stabilní a vyrovnaný růst. Ten dal MMF za úkol sbírat ekonomické prognózy jednotlivých států a kontrolovat, zda si výhledy růstu vzájemně odpovídají.

Předpovědi na tři až pět let dopředu byly nyní předloženy měnovému fondu ke kontrole, ten však nepřišel s příliš kladnou reakcí. "Vývozy z jednoho regionu do druhého se musí rovnat dovozům, což ale tentokrát není ten případ," upozorňuje Strauss-Kahn. "Budeme jim muset ukázat, že se jejich hypotézy vzájemně neshodují," dodává.

Důsledkem těchto nesrovnalostí podle šéfa MMF bude, že vývoz i celková poptávka budou zaostávat za očekáváními jednotlivých vlád.

MMF předloží zprávu na červnovém summitu G20, ve které představí opatření potřebná pro zvýšení světové poptávky.

Podle Strausse-Kahna bude testem fungování skupiny G20, zda se velké ekonomické mocnosti dokážou shodnout na změně politiky. "Pokud něco udělají, jednání G20 bude určitě užitečné," řekl.

V dlouhodobé perspektivě by se podle něj zvýšila legitimita G20 a efektivita MMF, pokud by se skupina G20 propojila s vrcholnými orgány měnového fondu tak, jak to nedávno navrhl šéf Bank of England Mervyn King.

Strauss-Kahn se vyjádřil i k návrhu amerického prezidenta Baracka Obamy a představitelů dalších zemí na zvýšení daňové zátěže pro banky. "Je dobře, že se země stále zaobírají tímto problémem a přicházejí s novými podněty. Špatné ale je, že jsou jednotlivé návrhy tak rozdílné."

FT



1+1=3
Šéf MMF Strauss-Kahn odhalil, že se odhady dovozů a vývozů nerovnají.
FOTO: BLOOMBERG