Rok poté, co americký prezident Barack Obama přišel se svou vstřícnou strategií vůči "lotrovským" režimům, jeho linie selhává.

Barmští disidenti zůstávají ve vězení, Severní Korea testuje další rakety, Venezuela se hlasitě "obouvá do imperialistů".

Největší sebevědomí sálá z Teheránu, který navzdory tlaku západních zemí zahájil včera obohacování uranu na vyšší úroveň. Jeho jaderné ambice nyní začínají mít zřetelné kontury. Washingtonský pokus o "odpovědnou diplomacii" nebere Írán na vědomí.

Západ opět hrozí sankcemi

Írán začal obohacovat uran na vyšší úroveň, potvrdil včera viceprezident pro jadernou energetiku Alí Akbar Sálehí. Jaderný materiál se začal v Natanzu obohacovat na 20 procent.

Teherán uvádí, že potřebuje uran k výrobě izotopů pro lékařské účely. Přibližuje se tím ale možnosti získat materiál pro atomovou bombu. Dosud se v Íránu uran obohacoval na 3,5 procenta.

Stanice BBC uvedla, že se Írán může dostat k uranu obohacenému na 20 procent zhruba za rok. "Máme pro to technické znalosti. Je to ale naše první zkušenost, takže budeme postupovat opatrně," uvedl Sálehí. Palivo se prý bude vyrábět v Isfahánu.

Západní spojenci v čele s Washingtonem žádají zpřísnění protiíránských sankcí. Americký prezident Barack Obama už oznámil, že USA urychleně pracují na "významném sankčním režimu". "Svět je jednotný v názoru na nemravné chování Íránu v této věci," prohlásil Obama.

Kromě Západu však tentokrát dalo najevo krajní nelibost i Rusko. "Krok Teheránu zpochybňuje upřímnost Íránu při jednání o jeho jaderném programu. Jde o jasné porušení rezolucí OSN," uvedla Moskva.

Ještě loni se přitom zdálo, že se Obamův recept může osvědčit.

Írán dostal loni možnost vyvézt vlastní uran k obohacení do ciziny, a tak získat palivo pro reaktor. Plán však selhal, zdá se. Teherán nyní západní země napíná. Stále tvrdí, že tuto možnost zvažuje.

Uran obohacený na 20 procent je z technického hlediska stále slabě obohacený, takže Írán může tvrdit, že jedná v souladu se zákonem. Pro atomovou bombu je uran zapotřebí vyčistit na více než 80 procent.

Náboženské milice útočí

Mezinárodní tlak Írán znervóznil. Dokresluje to i včerejší útok provládních islamistů proti evropským ambasádám v Teheránu.

"Kolem stovky příslušníků milice basídž převlečených za civilisty se pokusilo přepadnout italské velvyslanectví s výkřiky Smrt Itálii, Smrt (italskému premiérovi Silviu) Berlusconimu," oznámil v Římě ministr zahraničí Franco Frattini.

Útočníci podle něj házeli na ambasádu kameny, nezpůsobili ovšem žádné výraznější škody. Íránská policie proti nim nakonec zasáhla a zabránila jim v pokusu o její obsazení.

Terčem podobných útoků se včera v Teheránu podle Frattiniho staly také zastupitelské úřady Francie a Nizozemska.

Íránská polooficiální tisková agentura Fars nicméně informovala, že před francouzskou a italskou ambasádou protestovali konzervativní studenti. Žádné násilí ani pokus demonstrantů obsadit italské velvyslanectví ovšem podle ní nebyly hlášeny.


Smrt itálii!

Íránští radikálové včera na italské velvyslanectví nepronikli, ale strhli alespoň název ulice "Římská", upevněný na jedné z jejích zdí. Protizápadní demonstrace jsou v Íránu, jenž čelí kvůli svému jadernému programu mezinárodním sankcím, velmi časté.

Foto: Reuters