Výživné na dítě by mělo dosahovat 16 až 22 procent příjmu rodiče, který ho nevychovává. Čím je dítě starší, tím vyšší alimenty má dostat a částka se má s věkem automaticky navyšovat. Procento by mělo být pro všechny příjmové skupiny stejné.

Shodla se na tom včera pracovní komise ministerstva spravedlnosti. Ministryně Daniela Kovářová chce ještě v březnu vydat doporučující tabulky, jichž by se soudy při rozhodování o výživném měly držet.

"Zjistili jsme, že dnes každý soud rozhoduje jinak. Rozdíly ve výživném jsou několikanásobné," řekla Kovářová. Soud bude však moci v odůvodněných případech rozhodnout jinak. Kovářová by v budoucnu chtěla zavést i možnost dovolání, do voleb už to ale nestihne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit