Norská biatlonistka Tora Bergerová vyhrála na olympiádě ve Vancouveru vytrvalostní závod na 15 kilometrů a získala první zlatou medaili na velké akci z individuálních soutěží. Na stupních vítězů ji nečekaně doplní druhá Jelena Chrustalevová z Kazachstánu, která se raduje z premiérového cenného kovu v seniorské kategorii, a třetí Darja Domračevová z Běloruska.

České reprezentantky zůstaly daleko za předními příčkami. Ani jedna z nich se nevešla do elitní padesátky. Zdenka Vejnarová skončila 55., uzdravená Gabriela Soukalová dojela při olympijském debutu o pět příček níž. Magda Rezlerová finišovala na 64. místě a největší česká naděje Veronika Vítková, která však v létě prodělala zánět mozkových blan, doběhla jako 68.

Bergerová vyrazila na trať hned jako druhá a od druhé střelby se pevně usadila v čele závodu. Osmadvacetiletá Norka se prohnala patnácti kilometry za čtyřicet minut a nerozhodila ji ani minutová penalizace za chybu při posledním dvacátém výstřelu. V cíli slavila první zlatou medaili pro Norsko z biatlonových soutěží ve Vancouveru.

Za Bergerovou se strhl dramatický souboj o zbývající dva cenné kovy. Nejchladnější hlavu na střelnici měla Chrustalevová, která zvládla všechny položky čistě a dojela si pro nečekané stříbro.