Súdánský prezident Umar Bašír v katarském Dauhá podepsal příměří s povstaleckou skupinou Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) působící v západosúdánském Dárfúru.

Podle agentury Reuters jde zatím pouze o rámcovou smlouvu, konečné dohody by mělo být dosaženo do 15. března. Dnešní podpisové ceremonie se zúčastnil také katarský emír Hamada bin Chalíf Sání a čadský prezident Idriss Déby.

Za JEM rámcovou dohodu podepsal jeho vůdce Chalíl Ibráhím, který se v sobotu v Čadu shodl s představiteli Súdánu na návrhu této dohody. Ten předpokládal příměří a začlenění bojovníků JEM do súdánské armády. V jednom ze článků se počítá s tím, že se JEM počínaje podpisem konečné dohody stává politickou stranou. V návrhu se rovněž hovoří o obnově Dárfúru a odškodnění obyvatel této oblasti.

Ibráhím podporoval převrat, jímž se dostal Bašír v roce 1989 k moci. Než se roku 2003 připojil k povstání v Dárfúru, zastával posty v místních vládách v Dárfúru a dalších oblastech Súdánu.

 

Konflikt mezi převážně arabskými milicemi podporovanými vládou a povstaleckými skupinami v západním Súdánu trvá sedm let. Podle zdrojů OSN si vyžádal 300.000 obětí na životech a o domovy přišly téměř tři miliony osob. Chartúm přiznává asi 10.000 mrtvých. Mezinárodní trestní soud vydal loni v březnu na Bašíra zatykač za údajné válečné zločiny spáchané v Dárfúru.

Chartúm uzavřel v minulých letech dohody o rozdělení moci a bohatství země s několika dalšími povstaleckými skupinami, které působily na východě nebo jihu Súdánu. Bašír doufá, že mír v Dárfúru zaručí klidné parlamentní volby, vypsané na dny od 11. do 13. dubna. Agentura AFP ale připomíná, že tuto naději kazí významná povstalecká skupina z Dárfúru, frakce Súdánské osvobozenecké armády Abdal Váhida Muhammada Núra, která se k mírovému procesu odmítá připojit.