Evropa pro den, jenž předznamenal velkou hospodářskou krizi třicátých let, používá označení Černý pátek, přestože v USA šlo vlastně o čtvrtek. Příčinou je nejen rozdíl v časových pásmech, ale také skutečnost, že problémy se přesunuly na evropské burzy o den později.

Krizovým událostem předcházel překotný růst cen akcií. Jejich hodnota se během pouhých pěti let téměř ztrojnásobila. Zdánlivě pozitivní vývoj však nemohl trvat věčně. První příznaky blížící se recese se objevily již na jaře roku 1929. Akcie ve svém růstu ovšem pokračovaly a index Dow Jones dosáhl 3. září nového historického maxima. Poté přišla částečná korekce, ale vysoké hodnoty vydržely až do osudného 24. října.

Toho dne přišla po klidném začátku obchodování vlna nucených prodejů obchodníků, kteří nákupy akcií financovali z úvěrů. Během půl hodiny bylo prodáno více než 1,5 milionu kusů akcií. Newyorská burza tak za jediný den ztratila přes jedenáct miliard dolarů.

Následná hospodářská krize se rozšířila do celého západního světa a stala se jednou z hlavních příčin druhé světové války. Akciovým trhům pak trvalo čtvrt století, než se vrátily na hodnoty z roku 1929.

Foto: ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist