Česká letecká společnost Travel Service razantně vstupuje na slovenský trh charterové dopravy. První lety pro tamní cestovní kanceláře plánuje na přelomu dubna a května a téměř okamžitě se stane jedničkou, lety už má totiž objednané.

"S valnou většinou slovenských cestovních kanceláří a touroperátorů, samozřejmě včetně těch největších, již máme podepsané smlouvy, podle kterých jim budeme v letní sezoně zajišťovat leteckou dopravu," říká mluvčí společnosti Vlaďka Dufková.

Ještě v září fungovaly na Slovensku čtyři domácí letecké společnosti, dnes zůstává jediná - zadlužená Danube Wings. Když tento týden přestala létat charterová společnost Air Slovakia, zájem cestovek o Travel Service údajně ještě zesílil. Podle uzavřených smluv a stavu dalších jednáních firma odhaduje, že ze Slovenska letos přepraví 300 tisíc cestujících, to by z nich rázem udělalo jedničku na trhu. Dosud slovenskému trhu charterové dopravy dominoval Seagle Air, který přišel loni na podzim o licenci a letos v lednu skončil v konkurzu.

Travel Service vylučuje, že by šel do expanze na slovenský trh za cenu dočasné ztráty. "Jednání s cestovními kancelářemi probíhala již od konce července. Využili jsme příležitosti, kterou tento trh nabízí a podařilo se nám přesvědčit valnou většinu kanceláří," popisuje Dufková. V jednání prý pomohlo, že se - alespoň navenek - nepotýká s existenčními problémy.

Na Slovensko na jaře Travel Service přemístí tři až čtyři letadla a létat bude ze tří největších letišť v zemi - Bratislavy, Košic a Popradu. Cestovní kanceláře si objednaly lety do dvanácti zemí, hlavně do letovisek u Středozemního a Rudého moře a na Kanárské ostrovy a Kapverdy v Atlantském oceánu. Dojednané jsou ale i lety do Jihoafrické republiky na červnové mistrovství světa ve fotbale. Pokud se plány uskuteční, obsadí Travel Service přes šedesát procent slovenského trhu.

Jasnou jedničkou je i v Česku, kde v současné době finišují jednání o spolupráci v oblasti charterové dopravy s Českými aeroliniemi. Pokud skončí jednání dohodou, bude mít Travel Service v tuzemsku praktický monopol na dopravu dovolenkářů na evropské pláže.

Firma je v charterech jedničkou i v Maďarsku. Svůj podíl má ale i na dalších evropských trzích, pro ty má letadla umístěna i v Polsku a Španělsku, letadla i s posádkami ale pronajímá například i ve východní Asii. V Česku provozuje nízkonákladovou značku Smart Wings, která se věnuje pravidelné přepravě. Celkem v loňském roce firma přepravila 2,7 milionu cestujících, což znamenalo meziroční nárůst o 16 procent. Firmu ovládají podnikatelé Roman Vik a Jiří Šimáně, který přes společnost Unimex Group vlastní například cestovní kancelář Canaria Travel či síť obchodů Obi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist