Bývalý prezidentův mluvčí Petr Hájek a ministerstvo průmyslu a obchodu letos získali anticenu Bludný balvan, kterou uděluje Český klub skeptiků Sisyfos. Každoročně se rozdávají za údajný rozvoj iracionality, matení veřejnosti či "blátivé myšlení".

Hájek získal cenu za popírání evoluční teorie, úřad zase za mnohamilionovou podporu podivnému vědeckému projektu. Bludné balvany, zkráceně Bl. b., se letos udělovaly už podvanácté.

"Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím," uvedl loni na semináři o darwinismu Hájek a přirovnal darwinismus k marxismu, čímž si u spolku Sisyfos vysloužil zlatý Bludný balvan.

Publicista Petr Hájek se na konci devadesátých let stal poradcem Václava Klause a po jeho zvolení prezidentem v roce 2003 se stal jeho mluvčím. Po opětovném Klausově zvolení prezidentem v roce 2008 přešel na místo zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikačních a kulturních strategií.

"Velmi si té ceny vážím, jsem rád, že jsem ji dostal právě za tento výrok," řekl včera Hájek, který soutěž označil za něco "vysoce hloupého". Předávání se stejně jako většina laureátů nezúčastnil.

Smích včera ve zcela zaplněné posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde se slavnostní udílení konalo, vyvolal popis zařízení na detekci osob za překážkou.

Na vývoj tohoto přístroje složeného z plastové trubky a fonendoskopu přispělo ministerstvo průmyslu částkou 29 milionů korun.

Zástupci "bludného komitétu" proto tento objev označili za význačný objev v kvantové fyzice, takzvaný kvantový tunel. Vyjádření ministerstva průmyslu se včera nepodařilo získat.


KOMUNIKAČNÍ STRATÉG
Petr Hájek říká, že si ceny váží.
FOTO: ČTK