Režisér James Cameron považuje snahu hollywoodských studií převádět filmy natočené běžným způsobem do 3D formátu za zbytečnou šetrnost. Technika převádění filmů je sice levnější než natáčení za pomocí 3D technologií, podle Camerona je ale výsledek příliš laciný a může diváky odradit.

Podle agentury Reuters by Cameron o návštěvnosti kin měl něco vědět. Jeho poslední film Avatar se s tržbami přesahujícími 2,7 miliardy dolarů stal nejvýdělečnějším snímkem všech dob.

Dojem vrstev místo 3D iluze

Po úspěchu Avatara se filmová studia snaží převádět většinu nové produkce do trojrozměrného formátu. Tímto způsobem byla převedena například Alenka v říši divů amerického režiséra Tima Burtona nebo nejnovější remake legendárního Souboje Titánů, který by do českých kin měl vstoupit 15. dubna.

"O tomto by měli rozhodovat filmaři a ne filmová studia, která vždy upřednostní nízké náklady na úkor kvality," uvedl režisér, jehož snímek je jedním z mála, které byly natáčené přímo technologií 3D. S rozpočtem dosahujícím 300 milionů dolarů se Avatar také stal nejdražším filmem v historii.

Podle kritiků budí snímky převedené do 3D pouze dojem několika na sebe položených vrstev namísto skutečné iluze trojrozměrného prostoru. Filmová studia se ale brání, že dodatečným převáděním filmů do 3D nepřicházejí diváci o nic z filmového zážitku. Šéf společnosti Warner Bros. Alan Horn uvedl, že se studio tímto způsobem chystá převést většinu svých zásadních filmů.

Podle Camerona by filmaři měli "bušit na brány filmových studií a vydobýt si právo natáčet filmy rovnou v 3D". K jeho apelu se nedávno připojil také režisér akční série Transformers Michael Bay.

S metodou převádění je naopak spokojený Tim Burton, podle nějž by nová technologie byla jen další komplikací na už tak náročném natáčení, jakým byla jeho Alenka v říši divů. Burton se domnívá, že dobře převedený film může být ve výsledku lepší než film špatně natočený v 3D.

Cameron se i přes odmítavý postoj chystá převést do trojrozměrného formátu svůj předchozí snímek Titanic. Prý ale nebude "zbrklý" a nechá si na to dostatek času, aby byl s výsledkem spokojený.