Závod s hromadným startem na 15 km v Chanty Mansijsku vyhrál Rakušan Dominik Landertinger, český reprezentant Michal Šlesinger dojel na 20. pozici.

Svendsen měl před dnešním finále SP v čele celkového pořadí 801 bodů stejně jako druhý Rakušan Christoph Summan, který ale k posunu na první místo potřeboval kvůli škrtnutí nejhoršího výsledku získat o sedm bodů více. Jenže hned od úvodu ztrácel.

Naopak Svendsen se držel v popředí a až při poslední střelecké položce souboj o prvenství zdramatizoval, když dvakrát minul. Jeho zaváhání však Sumann nevyužil. Sám rovněž dvakrát minul a přišel o poslední možnost zabojovat o titul. Nakonec doběhl až na 23. pozici.

Svendsenovi tak stačila i 14. příčka k tomu, aby po třetích místech v předchozích dvou ročnících SP konečně získal vytoužený velký glóbus. Do cíle symbolicky dojel před svým reprezentačním kolegou Ole Einarem Björndalenem, po kterém převzal štafetu nejlepšího biatlonisty sezony.

Malý glóbus za triumf v disciplíně získal Rus Jevgenij Usťugov, který udržel průběžné vedení, přestože skončil až na 28. místě.