První letadlo na sluneční pohon včera odstartovalo k premiérovému letu.

Prototyp stroje společnosti Solar Impulse se zkušebním pilotem Markusem Scherdelem se vydal k nebesům z letiště Payerne na západě Švýcarska. Let stroje, který chce tým kolem dobrodruha Bertranda Piccarda příští rok poslat na oblet celé zeměkoule, trval dvě hodiny.

Test měl ukázat, zda letadlo s neobvyklými parametry dokáže udržet rovnou dráhu letu. Stroj s označením HB-SIA podle AP vzlétl rychlostí 45 kilometrů za hodinu. Podle internetových stránek Solar Impulse vystoupal do výšky 1000 metrů.

Letadlo během letu doprovázel ve vrtulníku Piccard i hlavní konstruktér André Borschberg, který se svým sedmdesátičlenným týmem na vývoji slunečního letounu pracuje šest let. Letoun má rozpětí křídel 63,4 metru, tedy zhruba jako dopravní letadlo pro 400 cestujících Airbus A340. Jeho hmotnost 1600 kilogramů ale odpovídá jen středně velkému autu. Organizátoři letu upozorňují, že tak velký a zároveň tak lehký stroj ve vzduchu ještě nebyl.

Letadlo pohání 12 tisíc fotovoltaických článků. Stroj už v prosinci absolvoval první "skok", když dokázal ve výšce asi metr nad zemí uletět 400 metrů. Piccard, který před deseti lety obletěl svět v balonu, by se chtěl pokusit o něco podobného v pěti etapách i se solárním letounem.

Dobrodruhy byli i Piccardovi předci. Jeho otec Jacques se v roce 1960 s americkým kolegou potopil v batyskafu do rekordní hloubky v Mariánském příkopu. Dědeček August a jeho asistent byli v roce 1931 prvními lidmi, kteří se ocitli ve stratosféře.


Poprvé
Letadlo společnosti Solar Impulse poháněného sluneční energií odstartovalo z letiště Payerne na západě Švýcarska.
Foto: Reuters