Alena Sládková je známá jako vydavatelka časopisu Panenka. Je to v Česku jediný časopis pro sběratele a milovníky panenek a hraček. "I marketingový analytik, s kterým jsem měla kvůli časopisu v začátcích schůzku, říkal, že se Panenka na stáncích ztratí, protože mezera na trhu v tomto ohledu už není. Ale vypadá to, že byla," říká paní Sládková. Časopis vychází druhý rok.

Bývalá učitelka češtiny a výtvarné výchovy podnikala již před vydáváním Panenky. Jako majitelka agentury pořádala různé akce, třeba výstavy obrazů. Nápad vydávat časopis se rodil postupně. Několik starých panenek měla doma po své mamince a babičce. Při jedné služební cestě do Vídně objevila takzvanou Puppenklinik, opravnu panenek. "Zjistila jsem, že v zahraničí je vše, co se točí okolo panenek, velký byznys.

Aleně Sládkové svět panenek učaroval. Při sbírání informací o nich našla v Česku hodně sběratelů, kteří si nechávají posílat časopisy, knihy a fotografie ze zahraničí. A tak se rozhodla jim nabídnout podobný časopis a zároveň tak začít podnikat v tom, co ji baví. Její magazín mapuje historii českého hračkářství. "Tradice mnoha českých firem skončila kvůli znárodnění. Koupím třeba nějakou hračku na burze a postupně zjišťuji, kdy byla vyrobena a kým. Hodně času tak trávím v archivech, muzeích, pátrám, kde se dá," popisuje svou práci paní Sládková. Čtvrtletník informuje o situaci v tuzemsku a na Slovensku, upozorňuje na výstavy veletrhy či dražby. Fotografie pomáhají sběratelům orientovat se na burzách hraček. Autory článků jsou i sami sběratelé. Část textů tvoří překlady z podobného časopisu, který vydává v Německu známé nakladatelství Verlagshaus Wohlfarth. Když paní Sládková začala Panenku připravovat, nelenila a domluvila si schůzku u německých kolegů. Podařilo se jí uzavřít smlouvu o spolupráci s německým vydavatelem. Dočtete se tak i o hračkách z Německa, Francie, ale i z Velké Británie, Ruska či Spojených států.

Mezi sběrateli, které měla paní Sládková v okruhu známých, byli právě první čtenáři. "Také jsem oslovila muzea hraček," říká. Počet příznivců roste dál, podle vydavatelky je velkou reklamou "tichá pošta". "Mezi sběrateli se to rozkřiklo," říká. Panenka vychází v nákladu 1000 kusů, z toho jde asi polovina předplatitelům za hranicemi. Časopis za českými sběrateli putuje třeba do Austrálie či Nizozemska. Kromě vydávání magazínu se paní Sládková věnuje panenkám i jako sběratelka, umí je opravit a sama vyrábí vlastní panenky. Její další činností je pořádání výstav hraček a panenek.

O podnikání paní Alena říká, že když se do něčeho dáte, nesmíte se zastavit, jinak vás někdo předběhne. Krize se jejího byznysu nedotkla. " I ve špatných dobách se lidé potřebují odreagovat. Také koukají víc kolem sebe. A zjišťují, jestli to, co mají doma na půdě, nemá nějakou hodnotu."


Kamila Fuchsová
Autorka je spolupracovnicí redakce


Panenky
Alena Sládková vydává magazín pro sběratele a fanoušky starých hraček. Čtvrtletník má tisícový náklad.
Foto: KAMILA FUCHSOVÁ