Americký výrobce vědeckých přístrojů FEI Company přesune z Eindhovenu v Nizozemsku do svého závodu v Brně výrobu jedné řady mikroskopů. Roční obrat této výroby je 60 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy korun), což je asi desetina celého ročního obratu společnosti. Včera to řekl mediální zástupce firmy v ČR Roman Hřebecký. V brněnském závodě kvůli přesunu výroby přibude 50 pracovních míst, tedy asi šestina.

Přesun výroby bude trvat šest až devět měsíců. "Přesun představuje součást našich probíhajících programů zaměřených na zvyšování ziskovosti," uvedl výkonný viceprezident výroby FEI Brian Pierson.

Důvodem k přesunu výroby mikroskopů značky Small DualBeam je i to, že v posledních letech brněnský výrobní závod zvyšoval výrobu, a postupně tak získal zkušenosti s výrobou různých typů přístrojů společnosti při nižších nákladech.

"Věříme, že tým zaměstnanců v Brně zajistí hladký přesun výroby a že tak dále poroste důležitost tohoto výrobního závodu pro dlouhodobý úspěch společnosti FEI," dodal Pierson. Kolik bude firmu přesun výroby do Brna stát a kdy přesně bude dokončen, to zatím nelze říct, neboť se tyto odhady mohou prý ještě změnit.

FEI je společnost obchodovatelná na americké burze. Vyrábí mimo jiné elektronové a iontově-optické mikroskopy a nástroje pro aplikace pracující v nanorozměrech. Výrobky firmy nacházejí využití v průmyslovém a vědeckém výzkumu materiálů, vývoji polovodičů, biotechnologiích, průmyslu uchovávání dat či výzkumu přírodních zdrojů.

V roce 2009 dosáhl obrat společnosti FEI 577 milionů dolarů (asi 10,7 miliardy korun). Společnost zaměstnává přibližně 1780 lidí a má pobočky ve více než 50 zemích po celém světě.

Samotné brněnské pobočce FEI Czech Republic stoupl v roce 2008 zisk o 60 procent na 157,7 milionu korun. Zvýšily se i tržby, a to o necelá čtyři procenta na 2,61 miliardy korun. Výsledky za loňský rok dosud pobočka nezveřejnila. Průměrně předloni zaměstnávala 285 lidí, což je o zhruba osminu více než v roce 2007. Zhruba dvě třetiny z nich pracovaly ve výrobě, zbývající třetina vyvíjela nové technologie.