Z jakého důvodu se rozhodla Českomoravská elektrotechnická asociace a společnost Veletrhy Brno konferenci o energiích spojit se stavebním veletrhem? Co mají stavebnictví a energie společného?

Společného mají mnoho. Na začátku rozhodování o investici. Ať už je malá jako rodinný dům, nebo se jedná o větší objekty, je třeba zaujmout nějaké stanovisko k tomu, do jaké kategorie má být objekt zařazen a co lze udělat pro to, aby byl energeticky soběstačný. Mělo by být jasné, jestli jde objekt vyprojektovat a postavit s ohledem na to, aby bylo možné říci "ano, budu čerpat maximum z energetické sítě". Většina stavebníků objektů si v drtivé většině případů najímá stavební firmy, a i ty firmy by si měly uvědomovat, že k problémům obnovitelných zdrojů se nelze stavět vyhýbavě. Je třeba rozptýlit obavy z obrovských nákladů a předprojektové přípravy. Stavím objekt, areál, rodinný domek s tím, že jsem se dopředu zamyslel nad jeho energetickou náročností.

Pokud už například uvažuji o fotovoltaických panelech, které si dám na střechu, přemýšlím, jestli budu přetok energie prodávat nebo spotřebovávat. Už to je třeba zohlednit v projektové přípravě. Proto se kolegové rozhodli, že se právě téma Energie pro budoucnost bude vinout celým rokem, tedy například bude akcentováno i na mezinárodním strojírenském veletrhu.

V souvislosti s obnovitelnými zdroji se hovoří o nevyzpytatelnosti jejich regulace. Jak v tomto ohledu pokročily výzkum a praxe?

Toto je oblast výkonové elektroniky, která je v současné době s regulací v začátcích. Zatím se specifikují požadavky na tyto zdroje. Existuje předpis pro provozování sítě, jakým způsobem mají být tyto zdroje regulovány. Vzhledem k možnostem regulace je to problém, který se řešit zatím tak docela nedaří. Vzpomeňme například, co se stalo v Krušných horách. V Německu to hodně foukalo a výkon nebylo možné vyvést ze sítě, jíž jsme s Německem spojeni. Je to problém, ke kterému by měly směřovat smart grids - od přenosové soustavy po posledního jednotlivce. Na vertikální i horizontální úrovni je to úkolem měření, zjišťování kvality a regulací. Ty jsou omezené, protože "poručíme větru, dešti" tady neplatí. Můžeme eliminovat negativní konsekvence, ale nikdy nezajistíme, aby zdroje sloužily v době, kdy slunce nesvítí a vítr nefouká. Proto musí být zajištěna rovnováha mezi zdroji stálými a obnovitelnými.

Hovoříte o rovnováze stálých a obnovitelných zdrojů, mohou tedy obnovitelné zdroje někdy v blízké budoucnosti pokrýt větší část výroby elektřiny?

Ne, z důvodů popsaných výše zdroje obnovitelné energie nemohou nikdy pokrýt více než určité procento výroby. Je to dáno i evropskou směrnicí o jejich instalování a provozování.

Váš příspěvek se týká kvality elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jak se určuje kvalita elektřiny?

Kvalita elektřiny je definovaná evropskými a našimi normami. Základními parametry jsou například konstantní napětí, minimální zkreslení sinusoidy napětí a symetrie. Jednodušeji řečeno se jedná o parametry, které garantují spolehlivou funkci spotřebičů a jejich bezpečný provoz, byť by jejich citlivost byla různá. Příkladem spotřebiče citlivého na napětí je žárovka, u které se jiná kvalita elektřiny projevuje blikáním.

Jaké vlivy působí na kvalitu elektřiny?

Její kvalita je ovlivněna výrobou, transportem i způsobem spotřeby elektřiny. To znamená, že když budu střídavě vypínat a zapínat topení, budu způsobovat pokles napětí pro ostatní sousedy. Takže nedisciplinovanou spotřebou elektřiny ruším ostatní uživatele.

Pokud se návštěvníci chystají na vaši středeční konferenci, jaký program mohou očekávat?

Na konferenci bude průřez problematikou obnovitelných zdrojů. Nebude to konference elektrikářů, ale budou zde poskytnuty informace, které jsou užitečné a srozumitelné i pro širší technickou veřejnost, investory, projektanty i uživatele. Získají informace o tom, co jsou obnovitelné zdroje, jak je připojit do napájecí soustavy, o způsobu jejich řízení a další. Lidé by měli mít obecné technické povědomí. Z obnovitelných zdrojů se dělá buď samospasitelná věc nebo je z nich na stranu druhou dělán strašák, kterého není možné ovládat. Cílem tohoto setkání je propojit oba póly, obnovitelné zdroje ani nezatracovat, ani neglorifikovat a upozornit na problémy postupů, které by měly vyřešit problémy elektrické energie.

Pozn. Konference "Energie pro budoucnost" s podtitulem "Distribuované zdroje energie, jejich efektivní využití a začlenění do elektrizační sítě" se koná dnes od 10 do 14.30 hodin v sále P1 pavilonu P.


Lenka Juřenová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist