V konkurzu na nového šéfa Národní galerie vyhrál historik umění Jiří Fajt, kurátor například velmi úspěšné výstavy o době Karla IV. na Pražském hradě.

Zprávu zatím ministerstvo kultury odmítlo potvrdit, uvedla ji agentura ČTK s odvoláním na neoficiální zdroj.

Pro Fajta prý bylo deset z dvanácti členů poroty. "Výběrová komise doporučila ministru kultury kandidáta velmi jednoznačným způsobem," říká HN opatrně předseda komise Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty UK, který je stejně jako ostatní členové komise vázán mlčenlivostí.

Konkurz proběhl včera v Praze, ministr Václav Riedlbauch však ústy svého mluvčího vzkázal, že jeho výsledek zveřejní až po prostudování zápisu komise.

Ministr se při jmenování nového generálního ředitele Národní galerie (NG) výsledkem konkurzu nemusí řídit. Ani současný šéf Milan Knížák nebyl vítězem konkurzu, když jej do čela galerie před deseti lety jmenoval ministr Pavel Dostál.

Tento fakt je ale často Knížákovými oponenty připomínán.

Špatná zpráva pro Knížáka

Jestliže ministr Václav Riedlbauch Jiřího Fajta potvrdí, bude to pro dosluhujícího šéfa galerie špatná zpráva. Fajt je totiž Knížákovým kritikem. "Nepatřím, jak známo, do jeho fanklubu," píše na svém pravidelném blogu Fajt, který včera nezvedal telefon.

Jmenování Jiřího Fajta šéfem Národní galerie by také znamenalo, že Milan Knížák nejspíš nesetrvá na svém místě až do konce příštího roku, jak dosud prohlašuje. Zmizel by totiž hlavní argument, pozvolné předávání agendy, aby byla zachována kontinuita NG.

Fajt se netají tím, že o nějakou kontinuitu příliš usilovat nebude, naopak svůj úkol by viděl v urychlené "nápravě" současného stavu.

Těžký úkol pro nástupce

"Učinit z Národní galerie otevřenou a demokraticky řízenou instituci, která by zaměstnance motivovala a širokou veřejnost kultivovala, uvést ji znovu na mezinárodní scénu a učinit z ní doma i za hranicemi respektovanou vědeckou instituci se zajímavým internacionálním programem, abychom nemuseli za dobrými výstavami jezdit tak často do sousedních metropolí, bude pro Knížákova nástupce dlouhodobý úkol," rozepsal se na svém blogu.

Padesátiletý Jiří Fajt, odborník na středověké a novověké umění ve střední Evropě, přednáší v současnosti na univerzitě v Berlíně a v Praze.

K jeho velkým kurátorským úspěchům patřila výstava gotického umění s názvem Karel IV., císař z Boží milosti, již před Prahou představil na přelomu let 2005 a 2006 v Metropolitním muzeu v New Yorku, či rozsáhlá pražská výstava z let 1997 a 1998 Magister Theodoricus. Pět let byl ředitelem Sbírky starého umění NG, své místo opustil v roce 2000 právě pro neshody s Knížákem.

"Je to profesionál, který se dokázal uplatnit ve světě, tím, byl mezi kandidáty výjimečný", říká o Fajtovi teoretik umění Tomáš Pospiszyl a dodává: "Lituji ho, čeká ho spousta práce, která nebude příjemná."