Co stojí za rekordními tržbami firmy Apple

Telefony iPhone

Více než pět miliard dolarů za prodaných 8,75 milionů kusů iPhonů. To znamenalo již čtyřicet procent tržeb Apple. Na trhu chytrých telefonů drží Apple s jediným modelem 16,6procentní podíl.

Aplikace na App Store

Obchod se softwarem a obsahem pro své produkty rozjel Apple už pro hudební přehrávač iPod. Pro iPhony je tu ale obchod s hrami a programy. Stáhly se z něj více než 3 miliardy aplikací. Z každé si přitom Apple bere třicet procent z ceny.

MacIntosh

S počítači Apple začínal a mohlo by se zdát, že jsou trochu ve stínu iPhone a iPadu. I tak se ale notebooků a počítačů s nakousnutým jablkem prodaly za první tři měsíce skoro tři miliony kusů. Tedy o třetinu více než ve stejném období loni.

iPod - skomírá, ale žije

Prodeje hudebního přehrávače sice klesají, ale jen proto, že jeho pozici přebírá iPhone. Pokles o jedno procento na 10,89 milionu kusů i tak překonal odhady analytiků. Navíc v obchodu s hudbou iTunes už nakoupili majitelé iPodů 10 miliard skladeb.

V praxi to znamená především svérázné metody podnikání, jako je vytváření umělého nedostatku, neustupování od vysoké ceny, podporování komunity, propracovaný marketing, a designové přístroje s nestandardní výbavou a s originálním ovládáním. Stěžejní je však jedno: přijít s produktem, který změní pohled na celý trh.

To vše přineslo vizionáři, který překonal rakovinu a pracuje ve své firmě pouze za roční bonusy, úspěch. Jen za první tři měsíce letošního roku utržil Apple 13,5 miliardy dolarů, tedy jen o dvě miliardy méně než během loňských Vánoc a zároveň o 90 procent více než na začátku roku 2009. Čistý zisk se vyhoupl na 3,07 miliardy dolarů.

Diktátor trendů

Jobs se specializuje na revoluční proměny všech trhů, na něž vstupuje. Nejprve předvedl, jak má vypadat osobní počítač ovládaný myší, pak změnil způsob prodávání hudby díky přehrávačům iPod a obchodu s hudbou v digitálním formátu iTunes. Na iTunes si dosud stáhli majitelé iPodů a iPhonů více než deset miliard skladeb.

Prorazit se Applu povedlo i s telefonem iPhone, který přišel s novou koncepcí ovládání i přístupu k mobilu a zároveň strhl zájem o mobilní internet. Během jednoho roku od svého uvedení v roce 2007 se stal standardem mobilu současnosti a napodobují jej všichni velcí výrobci. Dnes drží přibližně šestnáctiprocentní podíl na trhu chytrých mobilů a zároveň se dere i na trh herních konzolí. Apple totiž prodal loni 19 procent her určených pro přenosné konzole jako třeba Nintendo DS nebo Sony PSP.

Poslední pokus o průnik do dosud Applem nezasaženého světa se jmenuje iPad-tablet, který má konkurovat jak čtečkám typu Kindle, tak má zároveň vytvořit novou kategorii produktů mezi chytrými telefony a notebooky. Jen během jeho velikonočního uvedení na trh se prodalo 300 tisíc iPadů a to se stále čeká na nejvýkonnější verzi tabletu, která by měla přijít na konci května. Noví majitelé iPadů si ale také během Velikonoc stáhli z internetového obchodu App Store více než milion aplikací pro iPad a přes 250 000 elektronických knih, jež lze pomocí iPadu číst.

I když kritici Applu vyčítají, že jeho novinka nemá základní funkce. Jobs má tradičně jiný názor. Za klíčovou věc totiž nepovažuje výbavu, nýbrž ovladatelnost a uživatelskou zkušenost. A to mu dlouhodobě vychází. Přístroje Apple nebývají nabity funkcemi, iPhone například od počátku neuměl posílat MMS, točit videa nebo přeposlat vizitku. Uživatelé si však zvykli. Na trhu ale rychle přibývá konkurence. Svůj tablet iSlate už představila firma Hewlett Packard a chystají se i asijští výrobci.

Rok změn

IT scéna se mění. Nové možnosti především mobilního internetu dělí stará spojenectví. Zatímco ještě před dvěma lety spolu Apple s Googlem společně bojovali proti dominanci Microsoftu, dnes jde už o válku všech proti všem, a to hned na několika frontách.

Loni musel například opustit správní radu Applu šéf Googlu Eric Schmidt. Rostly totiž obavy o možný střet zájmů. Internetová jednička už totiž také vkročila do světa mobilních telefonů nejprve operačním systémem Android a letos v lednu i svým prvním telefonem Nexus One. Jobs proto žene svou firmu kupředu a letos kromě iPadu chce představit novou verzi iPhone a je pravděpodobné, že by se mohla objevit i renovovaná verze domácího televizního systému Apple TV.

"Přišli jsme s iPadem a uživatelé jej milují. Pro letošek ale máme v zásobě ještě další výjimečné produkty," komentoval výhled do zbytku roku Steve Jobs s tím, že v příštím čtvrtletí očekává tržby víceméně ve stejné výši jako na začátku roku. Tedy mezi 13 a 13,4 miliardy.

Nový iPhone z hospody

Apple proslul řízenými úniky informací o nových produktech. Po internetu se tak vždy před uvedením novinky točí plno neověřených zpráv o vlastnostech nové hračky s nakousnutým jablkem v logu. Apple je však vždy odráží s tím, že jde o spekulace, a roztáčí tak další spirálu mediální pozornosti.

Poslední případ úniku je však pravděpodobně jen smutnou ironií. Jeden z vývojářů totiž novou verzi iPhonu zapomněl v baru. K telefonu se dostala redakce technologického serveru Gizmodo a okamžitě vydala sérii fotografií se zevrubným popisem toho, co šlo, protože Apple přístroj na dálku deaktivoval.

Apple už také reagoval. "Doneslo se nám, že Gizmodo vlastní přístroj, který patří společnosti Apple. Tento dopis představuje formální žádost o jeho vrácení. Dejte mi prosím vědět, kde bude možné zařízení vyzvednout," napsal v dopise Bruce Sewell, viceprezident společnosti.