O více než pět korun zdražil za poslední rok litr benzinu v Česku a je už nejdražší za poslední skoro dva roky. Prognózám analytiků, kteří prorokují letos cenu až ke 34 korunám nasvědčuje i cenový skok v prvních letošních měsících.

Jen ve srovnání s březnem zdražily pohonné hmoty o 2,2 procenta, od ledna dokonce o 12,5 procenta. Paliva se tak stala v dubnu tahounem celkové inflace, která narostla na více než jedno procento. Zvýšení cen už ohlásili první dopravci.

Za minulý týden podražil benzín skoro o 30 haléřů na 32,40 koruny a je už blízko maxima 32,70 koruny z léta 2008, kdy ropa stála 147 dolarů. Přestože v nejbližších dnech by se mohlo zdražování pohonných hmot aspoň na čas zastavit, nedělají si lidé z branže iluze o dalším vývoji. Podle studií společnosti Colosseum nebo Next Finance vyšplhá cena benzinu letos až ke 34 korunám.

"Ropa se letos dostane k cenám kolem 90 dolarů. Musíme ale započítávat u nás i další vliv, a to kurz koruny, který cenu u českých pump zásadně ovlivňuje," vysvětluje analytik Colossea Petr Čermák. Cena ropy, která v minulých dnech klesla pod 80 dolarů, poroste ve světě především kvůli poptávce z Číny. "Scénář pokračování oživování ekonomiky stávajícím tempem ukazuje na průměrnou cenu v roce 2010 kolem 88 dolarů za barel," prorokuje ve své studii Vladimír Pikora z Next Finance.

Už současný stav cen ale přinutil první dopravce ke zdražení. I když zatím jde spíš o ojedinělé případy. Například Student Agency na linkách z Prahy do Liberce, Českých Budějovic a Zlína zvedla ceny přes internet objednávaných jízdenek o deset korun. "Je ale jisté, že také cena nafty dál poroste a pak budeme řešit i celoplošné zdražení," říká majitel firmy Radim Jančura. Z osobních dopravců je zatím jedním z mála, o zvýšení cen například neuvažují České dráhy.

U kamionové dopravy je ovšem zdražení téměř jisté. "O pět procent jsme kvůli drahé naftě zdražili už od dubna," vysvětluje Miroslav Konečný ze společnosti ČSAD Logistik Ostrava, která provozuje po republice flotilu 180 kamionů.