Islandská sopka Eyjafjallajökull, která komplikovala leteckou dopravu v evropském letovém prostoru, poprvé po téměř šesti týdnech zjevně přestala chrlit popílek a lávu. Podle agentury DPA o tom včera informoval mluvčí islandského Meteorologického institutu, který však upozorňuje, že oficiální vyhlášení konce erupce by bylo předčasné.

Podle mluvčího islandského institutu se zdá, že od začátku víkendu kráter ledovcového vulkánu nechrlí žádný popel ani lávu. Stávající mrak nad sopkou podle islandských expertů tvoří jen vodní pára.

"Bylo by ještě trochu předčasné vyhlásit erupci za skončenou," zdůraznil však mluvčí úřadu, jehož experti situaci nadále sledují přímo u kráteru. To, že teď činnost sopky pravděpodobně ustala, ještě neznamená, že znovu nevybuchne, upozornil meteorologický úřad.

Na Islandu je téměř 30 aktivních sopek.

Obrovský mrak popela z vulkánu na jihu Islandu od poloviny dubna působil obrovské problémy v evropské letecké dopravě. V dubnu byla na několik dní zcela uzavřena velká část evropského letového prostoru a několik kratších a méně rozsáhlých zákazů vyhlašovaly letecké úřady jednotlivých evropských zemí i v dalších týdnech. Naposledy minulý pátek k tomuto kroku přistoupilo Norsko.

Od výbuchu bylo v Evropě zrušeno přes 150 000 letů. Všichni se shodují v tom, že sopečný popel v ovzduší ukázal, že evropský letecký dozor naléhavě potřebuje nová pravidla.

Součet škod, které jen v dubnu způsobil sopečný popel českým podnikatelům v cestovním ruchu a leteckým firmám, přesáhl 700 milionů korun.