Jestliže ještě včera nad Rostovem na Donu zuřila bouřka a letiště muselo být uzavřeno, dnes by podle synoptiků mělo být slunečné počasí. Optimisté doufají, že podobně by se mohly zlepšit i vztahy mezi Bruselem a Moskvou. Právě v Rostově dnes začíná summit Evropské unie a Ruska. Zabývat se má hlavně vzájemným obchodem a vízovou politikou.

Pro prezidenta EU Hermana Van Rompuye a unijní ministryni zahraničí Catherine Ashtonovou je to premiéra v jejich funkcích, budou jednat s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Rostov je přivítá opravenými silnicemi, novými fasádami domů a čerstvě vysazenými květinami. Podle informací deníku Nězavisimaja gazeta stovky zaměstnanců místní správy dostaly školení, jak zdravit nebo jak správně vyndávat čajový sáček z šálku.

Pozvolné oteplování

Moskva v posledních týdnech dává najevo, že si přeje co nejužší vztahy s EU. Ty byly poslední dva roky špatné kvůli obchodním válkám s Polskem, hádkám s pobaltskými státy a rusko-gruzínskému konfliktu.

Světová hospodářská krize přinutila obě strany ke snaze o nápravu. Rusko znovu přiznalo vinu za katyňský masakr a zveřejnilo některé dokumenty, což spolu se vstřícností při vyšetřování tragédie letadla prezidenta Lecha Kaczyńského vylepšilo vztahy s Polskem. Podle týdeníku Russkij Newsweek k tomu došlo poté, co premiér Vladimir Putin dostal dopis z ambasády ve Varšavě, že jinak bude Polsko dále blokovat uzavření rámcové smlouvy mezi Ruskem a EU.

Právě rámcová smlouva by měla být jedním z hlavních bodů jednání, i když nikdo neočekává, že by se tento komplikovaný dokument podařilo přijmout rychle. Moskva a Brusel již loni v lednu podepsaly dokument Partnerství pro modernizaci, který předpokládá transfer evropských technologií, know-how a investic do Ruska výměnou za postupné otevírání se ruské ekonomiky.

Evropané si ale stěžují, že v této oblasti nevidí pokrok.

"Nemůžeme pokračovat v rozhovorech o rámcové smlouvě, protože Moskva se ještě nerozhodla, jak hodlá vstoupit do WTO. Přitom velká část smlouvy se týká právě obchodu," řekl agentuře Reuters Denis Daniilidis z moskevského zastoupení EU.

Potíže s obchodem i vízy

Evropa je největším investorem v Rusku, její podíl dosahuje 83 procent. Současně ale podle nedávné zprávy Evropské komise je Rusko spolu s Argentinou zemí, která Evropanům staví do cesty nejvíce obchodních překážek.

Ruská strana si od summitu slibuje hlavně posun směrem k bezvízovému styku.

"Rusko je připraveno zrušit víza třeba zítra," zopakoval nedávno ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle západních diplomatů, citovaných Ruským Newsweekem, jsou hlavním problémem biometrické pasy a obavy z toho, že Rusko nekontroluje své jižní hranice.

"Je paradoxní, že největšími protivníky zrušení víz jsou Francie a Německo, tedy země, které Moskva pokládá za nejkonstruktivnější partnery," cituje časopis jednoho švédského diplomata.

Polsko a další země také argumentují, že zrušení víz pro Rusy by bylo nespravedlivé vůči Ukrajině a Moldavsku, které již jednostranně zrušily víza pro občany zemí EU.

Unijním diplomatům se také nelíbí ruská praxe, kdy se každý cizinec musí po příjezdu policejně registrovat.