Takový propad spotřeby pohonných hmot Česko léta nezažilo. V prvním čtvrtletí klesla spotřeba benzinu a nafty podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu meziročně o více než jedenáct procent.
Propadá se tedy i suma, kterou stát vybírá na spotřební dani - například za březen předepsali celníci petrolejářům pouhé čtyři miliardy jen ze samotné nafty, tedy sumu meziročně o čtyři procenta nižší. Přitom sazba daně u nás letos vzrostla o korunu za litr a Česko zažívá růst průmyslové výroby, tedy i vyšší provoz kamionů. Například na mýtném se jen za březen vybralo přes 500 milionů, o necelých devět procent víc než v loňském březnu. Distributor paliv a provozovatel tankovacích karet WAG minerální paliva spočítal, že nebýt neplánovaného nárůstu dopravy, klesl by výběr daně celkem o téměř deset procent.
Důvodem je především vyšší daň a zdražení u nafty, která se na spotřebě podílí nejvíc. A tedy masivní přechod tankování kamionů od tuzemských pump k těm za hranicemi. Česko se totiž dostalo na druhé místo zemí s nejvyšší daní ve střední Evropě (sumou 430 eur za tisíc litrů hned za Německem se 470 eury). "Máme instrukce pokud možno tankovat až za českými hranicemi," potvrzuje jeden z řidičů největší české přepravní firmy CS Cargo.
"Výrazně ubylo i cizích dopravců, hlavně slovenských, kteří ještě loni tankovali při tranzitu na západ u nás. Po únorovém snížení daně na Slovensku tankují všichni tam. Jen za březen vzrostl prodej nafty na Slovensku meziročně o třicet procent," říká generální tajemník sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar.
Podle experta České asociace petrolejářského průmyslu Václava Louly mělo na propad prodejů vliv víc faktorů - v lednu ještě prosincové předzásobení pumpařů a zčásti i nelegální dovozy. "Žádný z těch důvodů ale není tak markantní, jako je cenový rozdíl mezi Českem a okolními státy," připomíná Loula.
Petrolejáři tvrdí, že státní kase by naopak prospělo snížení spotřební daně. Spočítali, že pokles o zhruba dvě koruny na litru (z nynějších 10,95 korun u nafty) by zvýšil doma prodeje natolik, že by výběr spotřební daně vzrostl minimálně o pět procent.
Museli by o tom ale přesvědčit vítěze voleb. Ti sice mluví o určitém snížení daní, ale to se netýká těch nepřímých. "Jestli něco nehrozí nepřímým daním, tak je to jejich snižování," reagoval exministr financí a jeden z favoritů na opětovné obsazení funkce Miroslav Kalousek. Petrolejáři však oponují. "Chceme politikům předložit kalkulaci, že snížení daně přinese celkově větší inkaso," tvrdí Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic v ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist