Globální recese citelně poznamenala také přímé zahraniční investice přitékající do střední a východní Evropy. Jejich hodnota se loni smrskla ve srovnání s rokem 2008 skoro na polovinu, když dosáhla 58,5 miliardy eur (v přepočtu 1,55 bilionu korun). V Česku byl propad ještě citelnější, když celkový příliv tohoto kapitálu zeslábl skoro o 55 procent na necelé dvě miliardy eur. Domácí ekonomika se jako by vrátila do roku 2003.

Ale bude líp, slibuje studie, kterou včera HN poskytl Vídeňský ústav pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW) . Podle ní bude letos do Česka přímý kapitál přitékat "nadprůměrným tempem". A to by v regionu mělo činit asi 14 procent.

Povzbudivé vyhlídky

Obsáhlá studie, kterou mají HN k dispozic, zahrnuje do svých statistik 20 postkomunistických zemí. Podle nich mají být v regionu největšími favority přímých investorů Polsko, jediná země EU, jejíž ekonomika loni vzrostla, a také Rusko se svým obrovským trhem. Nadprůměrným tempem by měl přitékat kapitál také do Maďarska, na Slovensko a Ukrajinu.

"Česko si drží svoji atraktivitu. Jednotkové mzdové náklady v posledních letech víceméně stagnují a produktivita práce drží krok s vývojem mezd. Ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy má také dobrou infrastrukturu a kvalifikovanou pracovní sílu," říká David Marek ze společnosti Patria Finance.

Navíc zahraniční přímí investoři si v tuzemsku přicházejí na své. Z platební bilance vyplývá, že v letech 2005 až 2009 z Česka do zahraničí ve formě dividend převedli 677 miliard korun, z toho loni 151 miliard korun.

Přímé investice zahrnují nový kapitál, reinvestované zisky a také "ostatní kapitál", což jsou převážně půjčky mateřských společností filiálkám v jednotlivých zemích na Východě.

Ale v Česku, Maďarsku, Slovinsku a také na Slovensku to loni bylo přesně opačně. "Tamní filiálky úvěrovaly své mateřské společnosti v cizině. A o to se snížil příliv investic," vysvětluje Gábor Hunya. Filiálky v Česku tak podle WIIW loni své mateřské koncerny úvěrovaly celkovou sumou zhruba 1,9 miliardy eur.

Ale v tuzemsku se zároveň investovalo. Hodnota nového kapitálu loni meziročně stoupla skoro o čtvrtinu na 977 milionů eur. Reinvestované zisky stouply dokonce o 72 procent na téměř 2,9 miliardy eur, vyplývá z poslední studie vídeňského ústavu.

Roste i chuť k nákupům

Právě tato čísla dodávají soukromým investorům letos na optimismu. To, že sílí, potvrzuje také včera zveřejněný průzkum společnosti Deloitte. Podle něj skoro dvě třetiny firem očekávají ve střední Evropě letos oživení na trhu fúzí a akvizic.

"Od začátku letošního roku registrujeme opět zájem o fúze a akvizice. Velké firmy těží z toho, že mají dostatek hotovosti, dívají se po trhu a kupují svoje rivaly," sdělil HN. Michal Mišun, partner společnosti Redbaenk.

Sílící investiční apetit je spojený zejména s firmami podnikajícími v oboru informačních technologiích, výrobě zdravotnických přístrojů nebo v energetice. "Očekáváme, že během roku se zájem o nákup či prodej firem ještě zvýší," doplnil Mišun.


Příliv zahraničních investic v roce 2009

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist