Bývalý český prezident, dramatik Václav Havel se stal letošním laureátem Ceny Franze Kafky. Ocenění nesoucí jméno slavného pražského rodáka se tradičně předává v předvečer státního svátku 28. října.

Porota, která pracuje ve složení John Calder, Peter Demetz, Marianne Gruberová, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann, vybírala již desátého laureáta v pondělí v Praze.

Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001 autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, stejně jako dílo Kafkovo. Jejími dosavadními nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig a Peter Handke. Dvakrát - v případě Elfriede Jelinekové a Harolda Pintera - porota ocenila budoucí nositele Nobelovy ceny.

Václav Havel je autorem rozsáhlého literárního díla, které v mnohém ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu, ačkoliv jej jeho politická činnost po roce 1989 zdánlivě zastiňuje. Napsal divadelní hry Zahradní slavnost, Vyrozumění, Ztížená možnost soustředění, Audience, Largo desolato, Asanace či Odcházení. Nyní bude mít v Brně ve formě scénického čtení premiéru nová hra s názvem Pět tet.

Laureáti ceny dostávají sošku, jež je zmenšenou podobou pražského pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny. S oceněním je spojena odměna deset tisíc dolarů.


Cena Franze Kafky se uděluje autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu.V ŘÍJNU
Václav Havel převezme cenu v předvečer 28. října.
FOTO: HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist