Schválení reformního balíku zákonů zaměřených na pracovní trh nestálo včera ve španělském parlamentu nic v cestě. Největší španělské opoziční uskupení, Lidová strana (PP), totiž oznámilo, že se hlasování o dlouho očekávané reformě pracovního trhu nezúčastní. Menšinová socialistická vláda tak měla k prosazení reformy dostatek hlasů.

"Španělsko se radikálně mění. Začalo řešit své problémy a díky tomu se nám vrací důvěra v zemi i v euro," pochválil poslance guvernér španělské centrální banky Miguel Angel Fernandez Ordonez.

Jádrem reforem je snaha motivovat firmy k ochotnějšímu přijímání nových zaměstnanců, což by mělo přispět ke zlepšení výkonnosti ekonomiky. Nová opatření tak mají mimo jiné snížit náklady na propouštění zaměstnanců, které jsou ve Španělsku jedny z nejvyšších ve vyspělých zemích, zjednodušit pracovní smlouvy a podpořit zaměstnávání mladých lidí.

Odborářům se ovšem změny nelíbí a vyzvali ke generální stávce, kterou plánují na 29. září.

Španělské hospodářství se potýká se strukturálními problémy a nepříliš dobrým stavem veřejných financí. Země na tom sice s poměrem zadlužení k hrubému domácímu produktu není tak špatně jako Řecko, finanční trhy jsou však z tempa zadlužování nervózní a trestají Španělsko tím, že požadují vyšší úroky za nové úvěry.

Návrh reforem pracovního trhu schválil 16. června na mimořádném zasedání menšinový španělský kabinet. Podle agentury Reuters by se však celý ratifikační proces mohl protáhnout i na více než rok kvůli procedurálním záležitostem - reformu totiž ještě musí schválit například odborové svazy a zaměstnanecké svazy.