vítěz - Saxo Bank
Saxotrader - komplexní platforma pro obchodování
Saxo Bank zvítězila v soutěži Bankovní inovátor s produktem SaxoTrader, jehož ambicí je uspokojit i ty nejvášnivější a nejvybíravější investory od těch drobných po náročné velké finanční instituce.
"Být jiný neznamená nutně být lepší, ale určitě znamená odlišit se od průměru a dostat se do pozornosti lidí. Jako banka věříme, že tato vlastnost dokáže odlišit špičkovou firmu od průměrné," říká ředitel Saxo Bank Praha Karol Piovarcsy.
Nový systém této banky umožňuje klientům obchodovat z kanceláře či z domova 24 hodin denně prakticky se vším, co finanční svět nabízí. Své peníze tak mohou investovat do všech obchodovatelných měn, akcií z dvaadvaceti nejvýznamnějších světových a tisíců fondů, dluhopisů, opcí, futures i derivátů. "Obchodníci a investoři při svých obchodech stále více vyžadují snadnou použitelnost, mobilitu, výkon a servis," popisuje Piovarcsy. Podle něj právě SaxoTrader všechny tyto nároky kompletně splňuje.
"SaxoTrader umožňuje přístup k aktuálním cenám a umožňuje obchodování širokého spektra finančních instrumentů. Takovou možnost zatím žádná jiná banka na českém trhu neposkytuje," dodává ředitel.
Podmínkou pro založení je hlavně minimální vklad ve výši deseti tisíc dolarů nebo jeho ekvivalentu v jiné měně. Poplatky se pak vztahují pouze k některým realizovaným obchodům. Kdo se nechce upisovat hned, může využít demoverzi k otestování. Stačí se jen zaregistrovat a hned je možné začít obchodovat se sto tisíci virtuálními eury. V demu si tak může klient ověřit, zda by bylo obchodování se skutečnými penězi krokem ke zbohatnutí nebo spíše katastrofou. A až poté se rozhodnout definitivně.
Platformu využívají klienti ve 120 zemích světa, případnou odbornou asistenci lze získat ve čtyřiceti jazycích včetně češtiny. Pro banku jde o stěžejní produkt i v Česku, využívají jej zde tisíce klientů. Mezi nimi například banky, makléři, hedgové fondy i manažeři aktiv privátního kapitálu.
Saxotrader
Online přístup téměř ke všemu, do čeho lze na burzách investovat. Možnost využívat služby dealerů a asistentů přes online chat.
Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank Praha
Citibank Europe plc.
Citi Shopping kreditní karta
Tuzemská Citibank, která se mezi běžnými klienty čím dál víc profiluje jako specialista na kreditní karty, rozšířila v lednu nabídku o nový produkt a právě na něj sází v soutěži o bankovního inovátora. Nová karta Visa je vydávána s názvem Citi Shopping a postupně nahradí kartu Citi Výhodný nákup vydávanou s asociací MasterCard.
Novinka v portfoliu Citibank umožňuje ušetřit na běžných nákupech. Pokud totiž klient touto kartou platí potraviny, oblečení, nábytek, sportovní potřeby či v restauracích a barech, získá od banky každý měsíc bonus - banka mu připíše na účet dvě procenta z utracené částky. Ten může dosáhnout maximálně jeden tisíc korun měsíčně. Klientovi se započítají útraty ve všech obchodech v Česku s uvedeným sortimentem bez ohledu na to, s jakou firmou jsou spojeny. Stejné pravidlo platí i pro restaurace i bary. Parametr karty je nastavený tak, aby se vyplatil širokému spektru lidí. Klient totiž může získat ke kartě až čtyři dodatkové karty pro další členy rodiny. Už při souhrnné měsíční útratě 2500 korun se tak majiteli zaplatí měsíční poplatek 50 korun za vedení karty. Na útratách nad tento limit pak majitel karty bude inkasovat čistý zisk. Další slevy je možné získat v síti smluvních partnerů Citi Club. Tyto slevy můžou dosáhnout až 25 procent z běžných cen a klienti je získají přímo od prodejců či poskytovatelů služeb.
Kampaň na svou novou kreditku Citibank spustila v únoru a přidala k ní další benefit. Během prvních tří měsíců používání karty její majitelé dostanou zpět dalších osm procent z hodnoty za vybrané kategorie každodenních nákupů. Celkově tak mohou ušetřit až deset procent ze svých nákupů.
"Citi Shopping kreditní kartu jsme připravili ve spolupráci s našimi zákazníky. Naší strategií je uvádět na trh produkty, které usnadní lidem život a zpříjemní jim každodenní nakupování a platby za služby," řekl George Denisenko, ředitel úseku kreditních karet Citibank. Ke kreditní kartě Citi Shopping je poskytována široká nabídka volitelných pojištění.
Citi Shopping kreditka
Za běžné nákupy se dá ušetřit až jeden tisíc korun měsíčně. Z běžných nákupů se vrací klientovi až dvě procenta.
Karta má i atraktivní černý design.
George Denisenko,
ředitel kreditních karet Citibank
Česká spořitelna a.s.
Kontokorent na bankomatech
V uplynulém roce Česká spořitelna vsadila na rozšíření možností svých bankomatů, které tvoří nejhustší síť v České republice. Mezi novými funkcemi zaujímá čelní místo možnost přímo u bankomatu získat kontokorentní úvěr. V menu bankomatu klient-uživatel zvolí správnou nabídku a volbu potvrdí zadáním PIN. Peníze jsou k dispozici okamžitě.
Stejným způsobem si mohou klienti také u již schváleného kontokorentu zvýšit limit. Ale pouze v případě, že jejich příjmy navýšení limitu umožňují.
"Situaci, kdy při výběru z bankomatu zjistíte, že nemáte dost hotovosti na účtu, zná asi každý, kdo vlastní platební kartu. Tento produkt na ni reaguje," vysvětluje motiv pro zavedení produktu Roman Brychnáč, ředitel odboru aktivních produktů České spořitelny. Předpoklad banky potvrzuje i praxe, zájem o novou službu překonal interní očekávání banky trojnásobně. I když produkt vypadá jednoduše, jeho vývoj trval několik měsíců.
Uvnitř systému je totiž nutné přesně a rychle pracovat s daty a synchronizovat je mezi bankomatem a bankovními systémy, aby nedošlo k předlužení klienta, nebo aby se schválení kontokorentu nezpozdilo a klient se nedostal do nepovoleného minusu. "Výše nabízeného úvěru vždy odpovídá příjmům klienta a jeho schopnosti splácet. Vycházíme přitom z údajů, které díky dlouhodobým vztahům s klienty máme," říká Roman Brychnáč.
Běžná výše kontokorentu se přitom u klientů České spořitelny pohybuje kolem dvaceti tisíc korun a neměla by překročit dvojnásobek měsíčního příjmu klienta, bez ohledu na to, zda si kontokorent zřizuje na pobočce banky nebo u bankomatu České spořitelny.
Kontokorent je už čtrnáctou funkcí bankomatů. Kromě výběru hotovosti a zjištění zůstatku nabízí také změnu PIN ke kartě, zadání platebního příkazu, dobití kreditu mobilního telefonu, aktivaci platební karty, zjištění počtu bodů věrnostního programu, uložení a následné vyvolání úspěšně zadaných platebních příkazů a zjištění limitů platební karty.
Kontokorent
Zřízení kontokorentu v bankomatu.
Okamžitá možnost čerpání peněz.
U již schváleného kontokorentu lze zvýšit limit.
Roman Brychnáč,
ředitel odboru aktivních produktů
Československá obchodní banka, a.s.
Fond ČSOB 1-2-3 Invest
Největší novinkou roku od ČSOB je zajištěný korunový smíšený podílový fond ČSOB 1-2-3 Invest. Cílí na investory, kteří nechtějí příliš riskovat.
"ČSOB 1-2-3 Invest v sobě kombinuje výhody spoření i investování. Je to alternativa k termínovaným vkladům a fondům peněžního trhu, která ale zároveň slibuje velmi zajímavý výnos," řekl Jan Barta, generální ředitel ČSOB Investiční společnosti.
Fond nabízí klientům garanci, že hodnota jejich investice nepoklesne pod určitou pevně stanovenou hodnotu. Tato garance se ale obnovuje vždy v tříletých cyklech. První cyklus začal při otevření fondu 3. března letošního roku. Klienti, kteří si nakoupili podílové listy v tento den, tedy mají jistotu, že dostanou alespoň to, co vložili. Ostatní klienti mají zajištěno jen, že jejich investice nepropadne pod úroveň ze 3. března. Další cyklus garance začne v březnu za tři roky.
Portfolio fondu je aktivně spravované. "Produkt nabízí každodenní management ze strany správce dle aktuálního vývoje na trzích. Když se trhům daří, přesouvá peníze na denní bázi do akciových a dravějších titulů, které mohou přinést zajímavý výnos. Když jdou trhy dolů, aktiva se přesouvají do konzervativních nástrojů, jakými jsou například dluhopisy," vysvětluje Barta.
Peníze jsou dostupné do tří dnů od požádání jako u většiny ostatních podílových fondů.
Portfolio manažeři fondu doporučují tento fond jako investici lidem, kteří mohou peníze postrádat alespoň na tři roky.
Vstupní poplatek fondu totiž odkrojí tři procenta z investované částky.
Když klient peníze vyzvedne, fond si ponechá ještě dalších 0,25 procenta. Po půl roce držení je tak jako všechny fondy i ČSOB 1-2-3 Invest osvobozen od patnáctiprocentní daně z výnosu.
Minimální investice do fondu ČSOB 1-2-3 Invest je pět tisíc korun.
Od začátku března, kdy banka produkt uvedla na trh, si jej sjednalo přes čtyři tisíce klientů. Fond dnes spravuje přes 800 milionů korun.
ČSOB 1-2-3 Invest
Smíšený podílový fond, jehož portfolio spravují manažeři každý den podle situace na trzích.
Nabízí investorům tříletou garanci vložených investic.
Jan Barta,
ředitel ČSOB Investiční společnosti
GE Money Bank, a.s.
GE Money Manager
GE Money Bank nabízí jako první v Česku aplikaci pro správu osobních financí, která je přímo integrovaná do internetového bankovnictví a nastavená na specifika českého bankovního prostředí.
Jde o speciální produkt nazvaný GE Money Manager a je zdarma dostupný všem uživatelům internetového bankovnictví bez výjimky. Klienti této banky tak mají snadný přehled o svém hospodaření s penězi na účtech průběžně, za určitá období nebo podle určitých oblastí.
Program pracuje přímo s položkami na účtu a umožňuje třídit příchozí i odchozí platby do zvolených kategorií.
"V přehledných, snadno ovladatelných grafech a tabulkách mohou klienti banky sledovat, jak jim jednotlivé položky zatěžují domácí rozpočet," vysvětluje přednosti aplikace Ladislav Seifrt, manažer internetového bankovnictví GE Money Bank. Zajímá-li uživatele, jak se bude vyvíjet jeho cash flow v budoucnosti, může si snadno sám sestavit svůj osobní rozpočet.
Díky přímé provázanosti operací s účtem a internetem je systém bez problémů schopen například z přehledu transakcí přejít rovnou do prostředí formuláře pro zadání příkazu k úhradě nebo převodu peněz.
Data v historii zůstatků lze sledovat až jeden rok zpětně. V údajích je možné vyhledávat záznamy podle klíčových slov tak, jak jsou uživatelé zvyklí z běžné práce na počítači.
Tvůrci nového programu GE Money Manager se inspirovali americkým bankovním sektorem, kde již podobné systémy existují. V květnu roku 2008 tak světlo světa spatřila základní verze této aplikace. A zhruba po roce tuto aplikaci nahradila ještě vylepšená a zjednodušená verze.
Na "vychytání" drobných provozních nedostatků a na návrzích různých zlepšení stávajících funkcí se výrazně podíleli svou zpětnou vazbou přímo sami uživatelé a klienti banky.
K prvnímu dubnu využilo aplikaci alespoň jednou bezmála 160 tisíc klientů banky. A to je z roku na rok padesátiprocentní zvýšení zájmu o tento produkt.
GE Money Manager
Zdarma pro všechny uživatele internetového bankovnictví
Možnost sestavení vlastního osobního rozpočtu
Ladislav Seifrt,
manažer internetového bankovnictví
J&T BANKA, a. s.
Termínovaný vklad Clear Deal
Vy nám dáte na rok 500 tisíc korun, my vám po roce vrátíme o čtyři procenta více. Tak zní obchodní vzkaz klientům privátní banky J&T BANKA.
Jednoduchosti nového bankovního produktu odpovídá i název: Clear Deal - Jasná úmluva. Z obyčejného termínovaného vkladu pro movitější klienty se ale při bližším pohledu klube několik odlišností od běžné bankovní produkce. Neobvyklé jsou už samotné úrokové sazby, které u ročního vkladu začínají na čtyřech procentech ročně, u pětiletého termínovaného vkladu potom banka nabízí roční zhodnocení peněz o pět procent.
Netradiční je také možnost ukončit termínovaný vklad v polovině jeho trvání. "Klient v tomto případě neplatí žádné penále, ale peníze vyplatíme s nižším zhodnocením, které je předem uvedeno ve smlouvě", vysvětluje Vlastimil Nešetřil, "provozní ředitel J&T Banky. Kromě nabízeného zhodnocení nabízí J&T Banka inovace v oblasti sjednávání produktu. To může proběhnout hned několika způsoby.
Nejobvyklejší je návštěva banky, ale jde to i korespondenčně. Stačí bance odeslat podepsanou rámcovou smlouvu, kopie dvou dokladů totožnosti a výpis z bankovního účtu, ze kterého banka přijme vložené peníze. Tímto způsobem banka ověřuje identitu klienta a zároveň má jistotu, že peníze, které přijme, mají ověřený původ.
K založení termínovaného vkladu stačí odeslat platebním příkazem nejméně 500 tisíc korun na sběrný účet J&T Banky, který odpovídá zvolenému produktu (jednoletý, dvouletý a pětiletý termínovaný vklad). "Třetí možností je, že za klientem dojede náš bankéř," říká Vlastimil Nešetřil, který tak upozorňuje na odlišný přístup privátních bank ke klientům.
K produktu Clear Deal nabízí banka klientům bonus, pokud na termínovaný účet vloží na jeden či dva roky alespoň milion korun, popřípadě učiní minimální vklad na pětileté období. Bez dalších poplatků takový klient získá možnost strávit ve dvojici sedm nocí v jednom ze tří grandhotelů ve slovenských Tatrách.
Clear Deal
Uložených 500 tisíc se za rok "vrátí" se čtyřmi procenty z této částky navíc, tj. 20 tisíc. Nabízený vysoký úrok má nulové riziko.
Termínovaný vklad lze ukončit v polovině jeho trvání.
Vlastimil Nešetřil,
provozní ředitel J&T Banka
Komerční banka, a.s.
Optimální půjčka
Komerční banka nabídla řešení lidem, kteří si na sebe vzali příliš mnoho úvěrů nebo nakoupili zboží na splátky a teď jim dluhy přerůstají přes hlavu. Optimální půjčka, kterou banka považuje za největší novinku uplynulého roku, jim totiž umožní snížit měsíční splátku a ulevit tak napjatému rodinnému rozpočtu.
Dobu splácení totiž jde s Optimální půjčkou roztáhnout až na deset let. "Sloučit je možné nejen klasické spotřebitelské půjčky, ale i kreditní karty, povolené debety a leasingy," vysvětluje Radko Belada, vedoucí marketingu pro retailové bankovnictví Komerční banky.
Podmínkou je, že na žádném úvěru nesmí žadatel meškat se splátkou. V takovém případě banka úvěr neposkytne.
Peníze z Optimální půjčky banka pošle přímo do jiných peněžních ústavů a splatí tak existující půjčky žadatele. Ten si může půjčit i další peníze navíc, aniž by musel dokládat, jak je využije.
Úroková sazba Optimální půjčky začíná na 9,53 procentech ročně. Za posouzení žádosti o půjčku se neplatí žádný poplatek, zdarma je i sjednání úvěru. Náklady na úvěr ale zvyšují měsíční poplatky za správu poskytnutého úvěru, které činí 50 korun.
V případě, že se klient rozhodne půjčku předčasně splatit, může tak učinit kdykoli a banka mu nebude účtovat žádné penále.
Klienti Komerční banky i jejich případní spolužadatelé dostanou k půjčce zdarma pojištění schopnosti splácet, které zahrnuje pojištění pro případ ztráty zaměstnání, pracovní neschopnosti, plné invalidity, smrti pojištěného. Pojistit lze jak žadatele o úvěr, tak spolužadatele.
Klientům, kteří nechtějí nebo nemohou vložit nic do zástavy banka poskytne půjčku až ve výši 250 korun. Při zajištění například nemovitostí pak poskytne až půl milionu korun. Nejnižší možná půjčená částka je třicet tisíc korun.
Půjčku si zájemci vyřídí do 24 hodin. Předkládají dva doklady totožnosti, potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání a úvěrovou dokumentaci již sjednaných půjček u jiných institucí.
Optimální půjčka
Úvěr určený na sjednocení úvěrů u různých bankovních i nebankovních společností. Úrokové sazby začínají na 9,53 procentech ročně.
Radko Belada,
vedoucí marketingu pro retailové bankovnictví
LBBW BANK CZ a.s.
IQ Hypotéka Multi
Stává se, že klient má více různých úvěrů. Kromě hypotéky ještě třeba úvěr ze stavebního spoření nebo jiný úvěr na zvelebení svého bydlení. V takovém případě pro něho bývá vhodný nový úvěr, který ze stávajících půjček udělá jednu, s jednou úrokovou sazbou a s jedním poplatkem za vedení úvěru.
Spojení hypotéky a principu konsolidace úvěrů má pro klienty výhodu - nižší úrokovou sazbu kvůli zajištění úvěru nemovitostí. U hypotečních úvěrů LBBW se úroková sazba pohybuje pod pětiprocentní hranicí, při konsolidaci spotřebitelských úvěrů sazby začínají na 8,29 procentech.
Úročení samotných spotřebitelských úvěrů a dalších neúčelových půjček přitom nezřídka atakuje dvacetiprocentní hranici. "Právě možnost snížení celkové finanční zátěže, nejenom výše splátek, je výraznou výhodou IQ Hypotéky Multi," říká Lucie Weysserová, produktová manažerka LBBW Bank.
"Oblast konsolidace úvěrů je na českém bankovním trhu v podstatě popelkou, které většina bank vůbec nevěnuje pozornost. V případě LBBW je to naopak a IQ Hypotéka Multi umožňuje konsolidaci i velkých úvěrů do hodnoty 40 milionů korun. Pokud chce klient konsolidovat neúčelové úvěry s využitím IQ Hypotéky Multi, stačí disponovat nemovitostí a mít čistou historii splácení. V takovém případě ani není nutné bance znovu dokládat příjmy.
V pozadí IQ Hypotéky MULTI je od března 2010 nový interní systém, který během první návštěvy klienta na pobočce dokáže odhalit většinu potenciálních problémů a vede k rychlejšímu schválení úvěru," vysvětluje Lucie Weysserová. Nově zavedený přístup umožňuje přesně sledovat kvalitu a rychlost práce jednotlivých oddělení a přispívá k větší spokojenosti klientů.
Nová pravidla například zajišťují, že se klient setká maximálně s jedním požadavkem na doplnění údajů. "Pokud tato potřeba vznikne, nejdříve v bance vznikne seznam poptávaných informací ze všech oddělení, až následně klienta kontaktujeme," dodává Lucie Weysserová.
IQ Hypotéka Multi
Sloučení většího počtu úvěrů.
Konsolidace i velkých úvěrů do hodnoty 40 milionů korun.
Úroková sazba pod pěti procenty.
Lucie Weysserová,
produktová manažerka
Oberbank AG
Hypotéka bez hranic
Nákup nemovitosti v zahraničí je komplikovanou transakcí, která více než na jazykové bariéry naráží na problémy s financováním. Zahraniční banky totiž nepůjčí českému klientovi, jehož neznají. Tuzemské zase nepřijmou do zástavy nemovitost v zahraničí. Existuje ale i výjimka. Pokud si třeba chcete koupit byt ve Vídni nebo apartmán v podhůří Alp, zaslíbeném cyklistům i lyžařům, můžete vyrazit do Oberbank.
Nový produkt Hypotéka bez hranic zavedli v Oberbank před několika měsíci na základě poptávky klientů. "Nejprve jsme se pokusili o provedení takového obchodu mimo systém našich standardních produktů, ale rychle přišli další zájemci," vysvětluje Ivan Věžník, člen vedení Oberbank. Stále však jde o okrajový produkt, jejž podle banky využijí spíše desítky než stovky klientů ročně. Samotné vyřízení nákupu nemovitosti v zahraničí na úvěr u Oberbank je stejně jednoduché jako nákup v Česku. Stačí doložit příjmy a zajistit zástavní právo. Komunikaci s německými úřady a překlad potřebných dokumentů zajišťuje banka. Výhodou oproti obvyklé české praxi je pak běžné využití služeb notáře v Rakousku pro úschovu peněz do kompletního vyřízení převodu nemovitosti na nového majitele.
Úvěr přitom bude veden v korunách, aby se nedostal do situace, která způsobila problémy se splácením kvůli neočekávaným pohybům kurzu eura ke koruně. "Úvěry v cizí měně v podstatě neposkytujeme. Výjimkou je situace, kdy má klient svůj hlavní pravidelný příjem v eurech, pak naopak většinou nedostane úvěr v korunách. Banka tak chrání sama sebe i klienta," dodává Ivan Věžník.
Stejně konzervativní přístup volí Oberbank i při nabídce způsobu fixace úrokové sazby. Na výběr je standardní fixní sazba na jeden rok až pět let, část klientů potom může využít variabilní úročení navázané na cenu peněz na mezibankovních trzích, konkrétně tříměsíční PRIBOR. Tato varianta je však vhodná pouze pro bonitní klienty, které nevyvede z míry případný náhlý nárůst úrokových sazeb.
Hypotéka bez hranic
Jednoduché úvěrování koupě nemovitosti v Rakousku
Úvěr vedený v korunách, absence měnového rizika
Ivan Věžník,
ředitel pražského zastoupení banky
Poštovní spořitelna
Komfortní vyúčtování
Od loňského podzimu poskytuje Poštovní spořitelna svým klientům službu nazvanou Komfortní vyúčtování. Jejím cílem je zjednodušení komunikace mezi klientem a ČSOB Pojišťovnou. Změna komunikace spočívá v zasílání dokumentů klientům elektronicky do schránek ČSOB InternetBankingu a MAX Internet- Bankingu Poštovní spořitelny.
Nová služba znamená pohodlnější a rychlejší komunikaci a zavádí jednoduchý způsob platby pojistného. Díky možnosti automatického generování příkazů k úhradě odpadá především možnost chyby nejčastěji vzniklé vlivem nepozornosti při tvorbě platebních příkazů.
Složité a časově náročné přepisování stále se opakujících údajů je jednou provždy nahrazeno pouhým jediným kliknutím myší. Tento nástroj s sebou také přináší možnost zavedení přehledu rodinných financí a zjednodušuje pravidelně se opakující platby v domácnostech.
Dále komfortní vyúčtování slouží i k doručování důležitých dokumentů a smluv. Zákazníkům navíc poskytuje přehled nejen o provedených platbách ale i tom, za co majitel účtu platí. Dokumenty jsou doručovány v jednom z nejrozšířenějších formátů PDF. Vyúčtování dostává klient přímo do svého internetového bankovnictví, kde si je prohlédne, zkontroluje a může ho rovnou zaplatit.
"Služba totiž doručuje vyúčtování za služby předpisy pojistného a podobně v elektronické podobě a zároveň je automaticky převádí do platebního příkazu, který stačí klientovi jen potvrdit," popisuje princip funkce Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny. Všechny dokumenty se navíc bezplatně archivují.
Komfortní vyúčtování se objednává přímo u fakturující společnosti. Pro klienty ČSOB a Poštovní spořitelny je služba zcela zdarma.
Prvními společnostmi, které se do projektu zapojily, a umožnily tak svým klientům plně využívat toto komfortní vyúčtování, byly ČSOB Pojišťovna a UPC. Další významné společnosti se připojí v letošním roce. Poštovní spořitelna dala nový systém volně k dispozici výstavcům i ostatním bankám.
Komfortní vyúčtování
Banka zasílá dokumenty klientům elektronicky do schránek ČSOB a Poštovní spořitelny. Zjednodušuje opakující se platby v domácnostech.
Petr Jaroš,
výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii
Raiffeisenbank a. s.
eKonto
M ůže se stát, že hned ve dvou ročnících soutěže o nejzajímavější novinky v nabídce bank najdete stejný produkt. V případě eKonta od Raiffeisenbank za opakovanou nominací stojí hned dva faktory. První je spíše marketingový. eKonto stále nabízí jako jediné na trhu naprosto opačný přístup k poplatkům za vedení účtu než ostatní banky.
Místo poplatku bance od klientů vyplácí banka peníze jim - pokud ovšem aktivně využívají její služby a na účet jim měsíčně přijde alespoň 25 tisíc korun. "Příchozí částka může být i výrazně nižší, a to pokud má klient u nás úvěr nebo naopak úspory," vysvětluje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.
Druhým faktorem pak jsou reálné inovace v rámci stejného produktu. I v této oblasti eKonto boduje, a to nejen zvýšením bonusu za vedení účtu z deseti korun na dvojnásobek. Nejvýraznější změnou je představení eKonta Flexi - spořicího účtu s výpovědní lhůtou, který je propojený s osobním účtem. Změn se dočkalo také internetové bankovnictví Raiffeisenbank, které nově nabízí náhled na informace o hypotečním úvěru či kreditní kartě. Dříve informace o hypotékách viděli pouze klienti bývalé eBanky.
Kromě novinek banka pokládá za ojedinělé i další služby spojené s eKontem: "Jednoduché a okamžité zamykání platební karty či multiměnový účet jsou stále služby, které na českém trhu těžko hledají konkurenci, stejně jako šíře běžných bankovních služeb v rámci bezplatného eKonta," vypočítává Tomáš Kofroň.
eKonto sází nejen na obecnou nechuť českých klientů k bankovním poplatkům, ale i na jejich dobré srdce. Tomu alespoň nasvědčuje možnost bonus za vedení účtu automaticky poukázat na účet jedné ze čtyř vybraných charitativních organizací.
Dvacet korun měsíčně od klientů Raiffeisenbank mohou získat sbírky Pomozte dětem, Český červený kříž, Konto Bariéry i "vlastní" dobročinná organizace Raiffeisenbank H. Stepic CEE Charity. Za loňský rok tímto způsobem z eKonta putovalo na charitu přes půl milionu korun.
eKonto
Od určité výše na účtu "platí" banka klientovi. Zvýšení bonusu za vedení účtu z deseti korun na dvojnásobek.
Tomáš kofroň,
tiskový mluvčí
Raiffeisen stavební spořitelna
úvěr Helios
Překlenovací úvěr Helios vytvořila Raiffeisen stavební spořitelna speciálně pro financování fotovoltaických zařízení - solárních panelů vyrábějících energii ze slunečního záření. Úvěr, který spořitelna nabízí od loňského července, má klientům pomoci získat levný a čistý zdroj elektrické energie. Od zavedení produktu spořitelna vyřídila víc než 500 žádostí klientů v celkové hodnotě přes čtvrt miliardy korun.
"O úvěru Helios jsme se začali bavit v prosinci roku 2008, kdy fotovoltaické panely byly u nás teprve v plenkách, ale v zahraničí už to byla vyzkoušená technologie," vzpomíná Ondřej Kvasňovský z marketingu Raiffeisen stavební spořitelny. Lidé ze RSTS se začali ptát v tuzemských firmách nabízejících solární články, jaké jsou bariéry pro rozšíření této technologie. "V bankách je obvykle informovali, že lze solární články financovat jedině prostřednictvím spotřebitelského úvěru se sazbou kolem 8 procent a nutností okamžitého započetí splácení. Protože jsme solárním technologiím věřili, přišli jsme s Heliosem," říká Kvasňovský. Klientům, kteří služeb Heliosu využijí, započítává spořitelna do prokazovaných příjmů zelený bonus, který získají od státu. Nemusí mít dopředu nic naspořeno a splácet mohou začít až po půlroce po vyplacení finančních prostředků. "V té době už mají fotovoltaické zařízení zkolaudováno a šetří jim výdaje za elektřinu," říká Kvasňovský.
Úvěr mohou získat stávající i noví klienti spořitelny a lze ho použít i k financování již hotového projektu uvedeného do provozu. Spořitelna zájemcům půjčí až půl milionu korun bez zajištění. Úroková sazba úvěru Helios je již od 5,1 % ročně a je možné ho kdykoliv bez sankcí splatit. "Klient si tak může dopředu spočítat návratnost investice," říká Kvasňovský a dodává: "Ve většině případů výše výnosu pokryje klientovi měsíční zatížení úvěrem, a klient tak úvěr v podstatě nepocítí. V řadě případů i výnos tu splátku převyšuje. Klient šetří za nenakoupenou elektrickou energii a navíc životnost těch panelů vysoce převyšuje dobu splácení úvěru," vysvětluje Kvasňovský.
Úvěr Helios
Úroková sazba úvěru již od 5,1 procenta ročně. Lze ho použít i k financování již hotového projektu uvedeného do provozu.
Ondřej kvasňovský,
marketingový ředitel
Stavební spořitelna České spořitelny
Zrušení úhrady při výpovědi
Od ledna letošního roku Stavební spořitelna České spořitelny nabízí svým klientům novinku: ve svém sazebníku úhrad zrušila povinnost úhrady za ukončení smlouvy o stavebním spoření před uplynutím šestileté vázací doby. Jinými slovy, klient tak bude moci kdykoliv v průběhu vázací doby podat výpověď a spořitelna mu ji vyřídí zdarma.
Konkrétně to pro klienty této spořitelny znamená, že už nemusí platit za to, že ukončí své stavební spoření před uplynutím doby, kterou si stát podmiňuje pro nárok na poskytnutí státní podpory.
Je však nutné si u této nové služby uvědomit, že pokud si klient Stavební spořitelny České spořitelny spoří tak, že mu vzniká nárok na státní podporu, avšak nedodrží vázací dobu, o zálohy státní podpory připsané na jeho účet přijde. Povinnosti stavební spořitelny vyplývající ze zákona o stavebním spoření zůstávají v platnosti a spořitelna je v takovém případě povinna tyto již přiznané, zálohy státu vrátit.
"Stavební spořitelna České spořitelny, nebo chcete-li Buřinka, jak je naše spořitelna spíš veřejnosti známa, tímto opatřením usnadňuje svým klientům přístup k jejich úsporám, a zvyšuje tak jejich možnost s nimi volně a podle svého uvážení disponovat," poznamenává k tomu Jan Diviš, nový náměstek generálního ředitele Stavební spořitelny České spořitelny.
Klienti tak mají možnost se svobodně rozhodnout, zda svou smlouvu ukončí, nebo ne. "Účtování této úhrady považujeme již za překonané," dodává náměstek generálního ředitele Jan Diviš.
Odpuštění této úhrady tak pro klienty Buřinky představuje jedinečnou výhodu na českém trhu stavebního spoření. To potvrzují také prodejci finančních produktů a finanční poradci, kteří s klienty pracují. Shodně tvrdí, že oslovení klienti spořitelny označují tuto novou službu vůči nim za férovou.
Peníze uložené na účtu ve Stavební spořitelně České spořitelny jsou úročeny dvěma procenty ročně, které už nepodléhají dalšímu zdanění
Zrušení úhrady
Bezplatné ukončení smlouvy před uplynutím šestileté vázací doby. Spoří-li klient s podporou státu a nedodrží vázací dobu, o státní podporu přijde.
Jan Diviš,
náměstek generálního ředitele Stavební spořitelny ČS
UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
Převratná hypotéka
UniCredit Bank, která plánuje prorazit do masového trhu, na něj minulý měsíc poslala novou hypotéku. Může být velmi přitažlivá pro finančně zběhlejší Čechy. Jde současně o první produkt, kterým v posledních letech na sebe dokázala strhnout větší pozornost, a tak není divu, že s tímto trumfem vytáhla i do soutěže o bankovního inovátora.
Převratná hypotéka má úrok navázaný na jednoměsíční úrokovou sazbu PRIBOR, což je sazba, kterou si banky na mezibankovním trhu poskytují úvěry. K tomu si banka přiráží marži, která je pevná po celou dobu splácení. UniCredit Bank tuto hypotéku začala nabízet s úrokem 3,93 procenta a jako první z významnějších bank tím vyrazila s kampaní na hypotéky pod čtyři procenta. Úrok se mění, když se zmíněná mezibankovní sazba v daném měsíci odchýlí o více než plus minus 0,1 procenta. Výhodou nového produktu je, že klient může využít období nízkých mezibankovních sazeb a zároveň má jistotu, že když sazby vyskočí nahoru, může přejít na klasickou hypotéku. "Klienti můžou převést Převratnou hypotéku na fixní sazbu, a to vždy k 25. dni kalendářního měsíce," říká Tomáš Drábek, ředitel řízení segmentu retailového bankovnictví UniCredit Bank.
Banka zároveň veřejně deklarovala, že při přechodu na pevný úrok dostane majitel Převratné hypotéky stejný úrok jako každý nový klient. Dalším tahákem pro některé lidi je možnost uskutečnit čtyřikrát ročně mimořádnou splátku, čímž se klientovi sníží měsíční splátka nebo zkrátí doba splácení úvěru. U klasických hypoték mimořádnou splátku banky umožňují bez poplatku jen v období nové fixace sazby. Majitelům takzvaných flexibilních hypoték to banky sice obdobně umožňují bez poplatku, ale za tyto úvěry se platí vyšší úrok.
Hypotéky s variabilní sazbou prodávavá i mBank, Oberbank a Raiffeisenbak. V případě prvních dvou bank se úrok odvíjí od tříměsíčního PRIBORu. Variabilní hypotéka Raiifeisenbank vychází z kombinace jednodenního PRIBORu a fixního úroku a její konstrukce je pro běžného zájemce dost komplikovaná.
Převratná hypotéka
Úrok je součet 1měsíčního PRIBORu a pevné marže banky. K úpravě měsíční splátky dojde při změně PRIBORu plus minus 0,10 %.
Tomáš Drábek,
ředitel řízení segmentu retailu UniCredit Bank
Volksbank CZ, a.s.
eVýpis
Od letošního ledna mohou klienti Volksbank CZ získat výpis z bankovního účtu novým způsobem - elektronicky prostřednictvím služby Internet banking. Tento elektronický výpis, neboli eVýpis, dostanou zdarma.
"eVýpis má přitom veškeré náležitosti běžného papírového výpisu, a tak by ho měly ostatní instituce akceptovat například při žádosti o hypoteční úvěr či půjčku," řekl Petr Žibřid, ředitel marketingu Volksbank.
Banka při navrhování produktu vycházela z požadavků klientů, které zasílání papírových výpisů obtěžuje. "Chceme je poskytovat pouze lidem, kteří o ně opravdu stojí, a tím i šetřit životní prostředí," říká Žibřid s tím, že od ledna projevilo o pravidelné generování eVýpisu zájem okolo deseti procent klientů. Od běžných výpisů transakcí z internetového bankovnictví se eVýpis liší svou plnou zaměnitelností s běžnými papírovými výpisy. Samotný eVýpis si klient může uložit či vytisknout ve formátu PDF. "Jde o přehledný způsob sdělování informací, které klientům usnadňuje život a nic je to nestojí," domnívá se Žibřid.
Elektronický výpis si může sjednat každý klient, který má uzavřenou smlouvu o Internet bankingu. eVýpis rozšířil dosavadní způsoby předání výpisu přes Infoterminál dostupný na pobočkách nebo poštou.
"Chceme podpořit využívání elektronických výpisů napříč bankovním sektorem. Věříme, že taková forma výpisu bude pro ostatní subjekty na trhu vyhovující," doufá Žibřid.
Mezi současné trendy patří větší potřeba klientů získat přehledné informace o poplatcích, které si banka účtuje. "V eVýpisu tak u každé realizované transakce uvádíme, jaké se k ní vztahují poplatky," popisuje Žibřid.
Klientovi je elektronický výpis dostupný kdykoliv po přihlášení do internetového bankovnictví v menu Elektronický archiv. Banka by přitom do budoucna chtěla možnosti archivu dále rozšířit.
"Měly by se tam například objevit avíza o provedených či neprovedených platbách," prozrazuje Petr Žibřid.
eVýpis
Plnohodnotně nahrazuje klasický papírový výpis z účtu Klient ho dostane zdarma Volksbank CZ ho zavedla od ledna 2010
PETR ŽIBŘID,
ředitel marketingu
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist