Poslanci TOP 09 by při volbě veřejného ochránce práv měli zvednout ruku pro Annu Šabatovou. Doporučil jim to jejich klub.

"Připadá nám jako nejvhodnější kandidátka na tuto funkci. Je pověstná svou pracovitostí a svou péči o problémy obyčejných lidí. To je pro ombudsmana ta nejlepší kvalifikace," vysvětluje předseda klubu a šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Nicméně dodává, že je věc osobního svědomí každého poslance TOP 09, jakým způsobem bude hlasovat.

Sama Šabatová ale stejnou vstřícnost k TOP 09 necítila. Před necelým rokem pro HN napsala kometář, ve kterém kritizovala sociální a rozpočtovou politiku TOP 09  a jejího místopředsedu Miroslava Kalouska.

Nabádala voliče, aby stranu Karla Schwarzenberga nevolili. "Karla Schwarzenberga je mi líto. Z rozjetého vlaku bez vážné újmy na zdraví vystoupit nemůže. Voliči ale naštěstí ještě mohou," psala v komentáři Šabatová.

Šabatovou jako kandidátku na post ochránkyně práv navrhli senátoři sociální demokracie. Tedy strana, která je v přímé opozici k TOP 09. „Myslím si, že politické zaměření nebo příslušnost je v případě ombudsmana vedlejší. Je to nadstranická funkce,“ argumentuje Gazdík.
 
Šabatová má přitom velkou šanci, že post získá. Kromě TOP 09 ji pravděpodobně podpoří i poslanci ČSSD. „Ještě jsme o tom v rámci klubu nejednali, ale přiznávám, že je to jedna ze dvou kandidátek, ke kterým máme blízko. Tou druhou je paní Brožová,“ připustil místopředseda klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Kdyby skutečně ČSSD pro Šabatovou hlasovala, mohla by získat 97 hlasů ze dvou set. To by pro ni znamenalo velmi slušnou šanci, že bude zvolena.

Šabatová, která nyní předsedá Českému helsinskému výboru, byla od roku 2001 šest let Motejlovou zástupkyní. Signatářka Charty 77 o tomto svém působení v kanceláři ombudsmana mimo jiné řekla, že je hrdá na to, že vznikla "instituce velmi přátelská a vlídná" k lidem, a také na to, že ovlivnila oblast sociálně-právní ochrany k většímu respektu k právům dětí i jejich rodičů, tedy k právu na rodinný život.
Šabatovou jako nástupkyni Motejla, který náhle zemřel v květnu letošního roku, navrhl společně s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou český Senát. Prezident Václav Klaus vybral bývalou poslankyni ODS Evu Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka. Nástupkyni či nástupce Motejla bude z nominací vybírat sněmovna, a to zřejmě v červenci.