Největší český prodejce součástek Auto Kelly bude mít nového vlastníka. Stoprocentní podíl ve společnosti, která ovládá přibližně čtvrtinu českého "aftermarketového" trhu s autodíly (tedy trhu s neoriginálními součástkami), kupuje švýcarská skupina Rhiag Group.

Transakci, jejíž cena nebyla zveřejněna, musí schválit antimonopolní úřad. Rhiag má totiž v Česku ještě jednu investici, a to dalšího velkého prodejce součástek Elit Group. Švýcarský koncern tak výrazně posiluje na českém a slovenském trhu.

Pro Auto Kelly to pak podle místopředsedy představenstva společnosti Ondřeje Navrátila bude znamenat posílení vyjednávací pozice směrem k dodavatelům. "Budeme mít úplně jiné odběry. Do budoucna je to velmi důležité, protože největší hráči na trhu budou mít výrazně lepší podmínky, než jen lokální hráči," řekl HN Navrátil. "Spojením budeme i stabilnější, navíc se nám otevírají možnosti pro naši privátní značku Starline do zemí, kde působí Elit," dodal Navrátil.

V oblasti aftermarketového trhu s náhradními díly panuje značná konkurence. Na pozici Auto Kelly útočí i další hráči ze zahraničí, jako je Inter Cars z Polska či německý Stahlgruber. Počítáno spolu s Elitem budou mít firmy vlastněné Rhiagem přibližně třetinový podíl na trhu. "Obě firmy ale zůstávají nezávislé," řekl HN jednatel Elitu Oleksandr Nikolenko.

Britský Halfords to vzdal


Z českého trhu se před několika týdny navíc zcela stáhl britský řetězec Halfords, který se specializoval na prodej automobilových dílů a dílů k jízdním kolům. Za rozhodnutím zavřít pět českých a dvě polské prodejny stály ztráty, do kterých se firma v regionu propadla.

Obchody totiž vykázaly za poslední rok provozní ztrátu asi 79,1 milionů korun. Halfords vydržel na českém trhu tři roky, první prodejnu otevřel v červnu 2007 u Prahy v Průhonicích. Šlo o první expanzi mimo britské ostrovy ve stoleté historii společnosti. Pokus prorazit na kontinentu ale utnula ekonomická krize.

Auto Kelly založil podnikatel Josef Koller před šestnácti lety. Společnost má 64 poboček, sto padesát partnerských autoservisů a loňské tržby dosáhly podle předsedy představenstva Ondřeje Navrátila 2,33 miliardy korun, zisk před zdaněním pak přes 113 milionů korun.

Společnost Auto Kelly má akcie na majitele a není tak jasné, kdo ji vlastní a od koho Rhiag Group stoprocentní podíl odkoupil. Určitý podíl v Auto Kelly má ale zřejmě i zakladatel Josef Koller, protože se po dokončení transakce stane minoritním akcionářem mateřské skupiny Rhiag.

Trh fúzí a akvizic ožívá


Podle poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, která při transakci oběma stranám radila, je prodej Auto Kelly důkazem, že se hospodářské oživení pozitivně projevuje i na trhu fúzí a akvizic.

"Prodej Auto Kelly ukazuje, že v současné době se znovu začínají realizovat velké strategické akvizice, které sázejí na dlouhodobý ekonomický růst v Česku a středoevropském regionu," řekl partner oddělení poradenství při transakcích PwC Miroslav Bratrych.

Nová mateřská společnost Auto Kelly, švýcarský koncern Rhiag Group, dodává autodíly ve svých řetězcích v Itálii, Švýcarsku, Česku, na Slovensku, Ukrajině a v Maďarsku. Po začlenění Auto Kelly přesáhne konsolidovaný obrat koncernu šest set milionů eur, tedy zhruba 16 miliard korun.


Byznys s autodíly


16


miliard korun dosáhne v přepočtu celkový obrat skupiny Rhiag Group poté, co se do ní začlení největší český prodejce autodílů Auto Kelly.

2,34


miliardy korun činily tržby Auto Kelly za rok 2009. Společnost dokázala zvednout i zisk oproti předloňsku na 113,5 milionu korun.

64


poboček má Auto Kelly v Česku. Rhiag Group kromě nové akvizice vlastní i společnost Elit Group. Ta je silná i v okolních středo- a východoevropských zemích. Do nich chce ve spolupráci s Elitem Auto Kelly proniknout se svou privátní značkou Starline.