Ve Spojených státech od začátku roku zkrachovalo už 103 finančních ústavů. Nejnověji nechaly tamní regulační orgány zavřít sedm menších bank, které se nedokázaly vypořádat s dopady finanční krize. Tempo krachů bank je přitom letos rychlejší než loni, kdy první stovka nebyla pokořena až do října.

V pátek nechaly úřady zavřít ústav Sterling Bank z Lantany ve státě Florida, Crescent Bank and Trust Company z Jasperu v Georgii, Williamsburg First National Bank z Kingstree v Jižní Karolíně, dále Thunder Bank ze Sylvan Grove v Kansasu, Community Security Bank z New Prague v Minnesotě, Southwest USA Bank z Las Vegas v Nevadě, a rovněž Home Valley Bank z města Cave Junction v Oregonu.

Úřady očekávají, že nejvíce krachů bank se objeví právě v tomto čtvrtletí. Banky tíží velké ztráty z nesplácených úvěrů a celé odvětví se z těchto potíží zotavuje jen velmi zvolna. Velká část špatných úvěrů je spojena s trhem komerčních nemovitostí. Touto dobou loni v USA zkrachovalo 64 bank.

Největší ze zkrachovalých finančních ústavů je Crescent Bank and Trust, která měla 11 poboček, celková aktiva za zhruba 1,01 miliardy dolarů (asi 19,7 miliardy Kč) a vklady za 965,7 milionu dolarů.

Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) očekává, že v souvislosti s krachem zmíněných sedmi bank bude muset vyplatit zhruba 431 milionů dolarů (asi 8,4 miliardy Kč).


Letos padlo


103 bank

Loni padlo


64 bank

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist