Šéfové klíčových státních firem si mohou užít letní dovolenou v relativním klidu - ale nejméně polovinu z nich vzápětí čeká hodně divoký podzim. Nová vláda sice kvůli přípravě rozpočtu na rok 2011 čistky ve státních podnicích na chvíli odsunula, avšak podle informací HN je spustí hned v září.

První "letní vlaštovkou" je změna v dozorčí radě elektrárenského gigantu ČEZ, kam v srpnu zamíří exministři Eduard Janota a Martin Říman. Větší nebo menší změny však nastanou téměř ve všech dozorčích radách. A podle řady indicií také "hrozí" nejméně v polovině firem i na nejvyšších manažerských postech.

Kdo z top manažerů patří mezi nejvíce ohrožené druhy?

Nejčastěji se skloňuje jméno ředitelky České pošty Marcely Hrdé. "Na její post jsou už tři adepti," sdělil HN dobře informovaný zdroj. Proti Hrdé mluví to, že ji do čela pošty prosadil Johnův předchůdce Martin Pecina z ČSSD. Hrdá zastavila transformaci pošty na akciovku coby přípravu na případnou privatizaci. Nová pravicová koalice má nejspíše jiné plány. Nicméně ministr vnitra Radek John (VV), jenž má jmenování šéfa pošty v pravomoci, zatím své konkrétní záměry s poštou nezveřejnil.

Židle se může zakývat i pod ředitelem obřího podniku Lesy ČR Svatoplukem Sýkorou. Firmu provázejí aféry s veřejnými zakázkami a musela před volbami zrušit i obří tendr na lesnické práce za 16 miliard. "Dělám dál svou práci," zůstává ovšem Sýkora v klidu.

Faktem je, že jeho post byl ohrožen v uplynulém roce a půl již alespoň třikrát - a Sýkora to vždy ustál. O jeho osudu rozhodne nový ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), jenž zatím chystá v Lesích ČR důkladný audit.

Personální audit spustí rovněž ministr dopravy Vít Bárta (VV) na železnici. V září bude dozorčí rada Českých drah posuzovat, zda nechá na postu generálního ředitele Petra Žaludu. Ten si sám řekl o pozornost tím, že v červnu neočekávaně odvolal šéfa dceřiné firmy ČD Cargo Josefa Bazalu, jenž podle něho vedl Cargo ke krachu.

"Stojím si za svým," prohlašuje Žaluda. "Teď chci očistit své jméno, nic dál nekomentuji," odpovídá Bazala na dotaz, jestli usiluje o návrat nejen do Carga, ale i do vedení celých Českých drah, které už před Žaludou řídil.

Personální audit by podle Víta Bárty potřebovaly i Letiště Praha a ČSA. "Potíž je v tom, že tyto podniky neřídíme. Ledaže bychom se dohodli s ministerstvem financí," prohlašuje.

Staronový ministr financí Miroslav Kalousek se zatím přednostně věnuje stavu státních financí, firmy přijdou na řadu později. Nicméně, zatím žádné náznaky nesvědčí o tom, že by Miroslav Dvořák, jenž dočasně řídí Letiště a zároveň ČSA, měl své posty opustit.

"Pracujeme tvrdě i v letním období," ujišťuje předseda dozorčí rady Českých aerolinií Michal Mejstřík, který v dozorčí radě státní společnosti neočekává žádné zemětřesení.


"Úklid" ve státních firmách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist