Smrad z několika dýmovnic, to byla před utkáním v podstatě veškerá újma, kterou Praze způsobili fanoušci Lechu Poznaň, kteří přijeli na utkání kvalifikace Ligy mistrů se Spartou.
Policie s Poláky problémy neměla, jen těsně před zápasem zpacifikovala skupinku asi padesáti sparťanů, kteří chtěli vyvolat potyčku.
Obavy z velmi agresivních střetů se tedy v podstatě nepotvrdily. "Náklady na akci se budou vyčíslovat až následně, ale zkušenosti z těch předchozích říkají, že takovýto rozsah opatření si vyžádá náklady v řádu milionů korun," říká Eva Miklíková, mluvčí pražské policejní správy.
Podle jejích slov bylo v ulicích hlavního města připraveno hájit pořádek zhruba pět set policistů. Nad jejich hlavami létal vrtulník.
Do Prahy dorazilo podle policie 1500, podle odhadu HN, ale třeba i agentury ČTK zhruba 2000 příznivců Lechu Poznaň. Každopádně méně, než se čekalo.
Fanoušci se srotili na Staroměstském náměstí, odkud zamířili na stadion Sparty. Tam se nenaplnily ani obavy z toho, že před jeho branami nastane převis poptávky nad nabídkou. Sparta totiž poskytla soupeři jen 2400 vstupenek a policie čekala nejméně 500 příznivců bez lístku, tedy potenciálních potížistů.
Vedení Lechu se s chuligány domluvilo
Polští fanoušci obecně sice patří mezi nejobávanější v Evropě, i loni při mezistátním utkání na Letné iniciovali půtku s policií, příznivci Lechu Poznaň se však včera v Praze chovali nečekaně slušně.
Petra Vavroušku, zpravodaje Českého rozhlasu ve Varšavě, to ale nezaskočilo. "Vedení Lechu Poznaň udělalo před časem velmi úspěšný krok: navázalo konkrétní spolupráci přímo se šéfy hooligans tohoto klubu. A ono to funguje, je klid."
V čem ona spolupráce spočívá? "Vedení klubu například umožňuje fanouškům, aby si sami distribuovali vstupenky na zápasy v zahraničí," vysvětluje Vavrouška. "Kápové mají na to rozdělovník podle přesného klíče: šanci dostat lístek nemá ten, kdo někde udělal nějaký problém. Naopak zvýhodňováni jsou ti, kteří pravidelně chodí fandit, aktivně se podílejí na tvorbě choreografií a podobně."
Oproti jiným jsou ukáznění
Nějaký ten exces se podle Vavroušky sice občas přihodí, ale v zásadě se podle něj příznivci Lechu Poznaň chovají spořádaně. Tedy pokud v to nepočítáme organizované bitky. "To je trochu jiná kategorie," vysvětluje Vavrouška. "Příznivci fotbalových klubů si občas mezi sebou smluví bitku. A v tomhle směru bilance příznivců Lechu Poznaň svědčí o tom, že to zase až takoví beránci nejsou. Za posledních 10 let totiž prohráli bitku jedinkrát. To když se utkali s Gdyní."
Vavrouškova slova potvrzuje Andrzej Borowiak, mluvčí poznaňské policie: "S příznivci Lechu jsme na stadionu ani mimo něj neměli problémy už řadu let." Podle expertů jsou příznivci Lechu bílou vránou mezi polskými rowdies.
"Sice je také vedou lidé, kteří mají nějaký ten záznam v rejstříku, ale proti tomu, co předvádějí fanoušci Legie Varšava nebo Wisly Krakov, jsou opravdu celkem ukáznění," vysvětluje Vavrouška
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist