Kanadská firma RIM, výrobce a provozovatel sítě chytrých mobilních telefonů BlackBerry, je obětí vlastní dokonalosti. O dalším osudu telefonů oblíbených mezi manažery velkých firem či státními aparáty kvůli tomu, že mají unikátně zašifrovaná data, nerozhoduje nabídka a poptávka - čili trh -, ale vlády několika států či Evropská komise.

Ta pro své pracovníky včera zamítla telefony BlackBerry a rozhodla se pro modely od americké firmy Apple a tchajwanské HTC. Důvodem jsou rostoucí obavy o bezpečné používání komunikátorů BlackBerry. Uvedl to mluvčí komise, která zaměstnává přes 32 tisíc lidí. Z nich 2, 5 tisíce již používali právě BlackBerry

Rovnež státy v Perském zálivu a Indie začínají zakazovat provoz těchto telefonů, protože nemohou kontrolovat jimi procházející data. Oficiálně se ohánějí obavami z terorismu. V pátek vejde v platnost zákaz výměny textových zpráv mezi přístroji BlackBerry v Saúdské Arábii.

V říjnu zakážou posílání zpráv a emailů Spojené arabské emiráty. Podobný krok zvažuje Kuvajt a Omán. A od minulého týdne vede RIM intezivní jednání v Indii. Dohromady je ohroženo na dva miliony uživatelů BlackBerry.

Obránci lidských práv upozorňují, že vlády ale mohou získaná data zneužít ke kontrole vlastních občanů. Státy v Perském zálivu se obávají, že ztratí kontrolu nad obyvateli jako loni po volbách v Íránu, odkud přišly nezávislé zprávy právě přes mobilní sítě a chytré telefony.

"Restrikce na BlackBerry v Saúdské Arábii a Emirátech jsou jen posledním příkladem nových výzev, před nimiž stojí svobodná média. Roste počet případů, kdy firmy jsou nuceny vládami si vybrat mezi bezpečností a soukromím," řekl HN Christopher Walker, ředitel výzkumu americké nevládní organizace Freedom House. "I když bezpečností omlouvají tento druh omezení, mohou vlády tato omezení použít také k potlačení opozice."

Firma odmítá kódy vládám vydat s tím, že právě složité šifry a fakt, že data je možné rozkódovat jen v centrech firmy v Kanadě a Británii činí BlackBerry atraktivní jako pro firmy i vlády. "V tomto ohledu nepřipadá kompromis v úvahu," řekl listu New York Times Mike Lazardis, zakladatel firmy RIM.

Odmítl tak spekulace, že firma už přístupové kódy dala vládám v Číně, Rusku a Indii výměnou za možnost vstoupit na jejich trh.

"Těžko něco proti BlackBerry podniknou, když tyto přístroje používá většina vlád na světě," řekl agentuře Reuters David Yach, hlavní inženýr firmy RIM.

Firma není jen pod tlakem vlád. Podíl BlackBerry na trhu chytrých telefonů klesá. Jiné telefony nabízí svým zaměstnancům stále častěji i velké firmy, naposledy třeba britská banka Standard Chartered. V USA podle čerstvé studie firmy Nielsen klesá prodejnost přístrojů firmy RIM novým uživatelům a třetina jejich současných majitelů zvažuje odchod k iPhonu.